scheiding tussen het bestuur en het voetballende gedeelte moet groter worden. Adriaanse lijkt mij een heel capabele man. Hij zou de handen vrij moeten hebben om zijn eigen gang te gaan. Ik denk dat Ajax veel onder het Bosman-arrest te lijden heeft. Het wordt moeilijker om de jeugdopleiding goed te laten functioneren, dat is een heel universeel probleem. Ik juich het daarom toe dat Adriaanse al die jonge jongens een kans geeft. Vooral Van der Gun vind ik een leuke speler om te zien.' De schoonheid van een voetballer 'Daar let ik helemaal niet op. Ik vind mooi helemaal niet interessant. Ik houd wel van interessante persoonlijkheden. Sommige spelers vind ik leuk door de manier waarop ze praten of door wat ze zeggen. Van Bronckhorst, met zijn Molukse achtergrond, heb ik altijd een leuke jongen gevonden. Of Van Gobbel. Enig dat hij na al die avonturen is teruggekomen bij Feyenoord. Ik weet dat hij een permanente blessure heeft. Hij speelt altijd met pijn. Daarom vind ik het extra aandoenlijk om hem over het veld te zien rennen. Ik ben ook fan van Paul Bosvelt, geweldig hoe hij zich de laatste tijd heeft ontwikkeld. Bij Ajax vind ik Aron Winter een heel sympathieke jongen. Ik spreek de spelers DE VRIJE BAL (voor Ronald Koeman) Hij heeft een slagersmes in zijn sokken verborgen. Dat weet alleen vader. Stokken en stenen zijn sinds lang afgeketst. Tenen wringen in de schoen; het cerebellum regisseert wreef, knie en billen sprakeloos. Als hij gaat trappen wordt het grasveld weide, klinkt de zang van een matroos, een havenlied. Over de sloot, buiten bereik van vangers trekt de bal gezichten scheef. Hij haalt de sokken op. Hij bloost. (Uit Hard Gras, december 1994) heb dat toernooi zeer intensief gevolgd. Prachtig hoe Taument opgewonden raakte nadat hij tegen Saudie-Arabië met het hoofd had gescoord. Ik raakte tijdens het toernooi geïntrigeerd door de rood aangelopen, dikke Koeman met dat stekeltjeshaar. Over hem heb ik toen een gedicht geschreven. Nadat ik dit gedicht een keer op de radio had voorgedragen werd mij bij de oprichting van Hard Gras gevraagd of ik het daarin wilde publiceren. Zo zijn de contacten tussen mij en Hard Gras ontstaan. overigens vrijwel nooit. Alleen Bogarde heb ik weieens ontmoet, kort nadat ik een gedicht over hem had geschreven. Mijn oordelen over spelers zijn louter gebaseerd op wat ik lees en eromheen fantaseer.' Hard Gras 'Mijn allereerste voetbalgedicht ging over Ronald Koeman. Dat kwam min of meer direct voort uit het samen met mijn zoon naar voetbal kijken. Het idee voor dit gedicht ontstond bij het bekijken van een wedstrijd tijdens het WK in Amerika. Ik AJAXMAGAZINE JANUARI 2001 169

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 169