Foto's: Louis van de Vuurst Een effectvol schot van Dani, vlak voor de verlenging in het veld gekomen voor Jari Litmanen, bracht de stand in de 100ste minuut op 2-1 voor Ajax. Atlético zou nog twee keer moeten scoren. In blessuretijd van de verlenging heeft Babangida Ajax definitief naar de halve finale geschoten. Europa-Cup-1-toernooi was omgeturnd tot de Champions League, waarin de teams in de aanloop naar de kwartfinales in poules speelden. Ajax, winnaar in 1995 en finalist in 1996, had een moeilijk seizoen, het eerste in de Arena. Al rommelend en huilend (Ronald de Boer) was men door de poule gekomen. De komende tegenstander Atlético de Madrid rook bloed. Vooral de dubieuze voorzitter Jesüs Gil y Gil speelde een kwalijke hoofdrol. Een dag na de eerste wedstrijd in Amsterdam (1-1) beschreef hij de Ajax-selectie in een televisie-uitzending: 'Het leek in Amsterdam soms Congo wel. Hebben ze soms een oliebollenmachine waar die zwartjes uitkomen?' Het Ajax- bestuur eiste per brief verontschuldigingen van Gil y Gil, maar kreeg die niet. En dus ontbrak het Ajax-bestuur op het officiële diner, een dag voor de return in Madrid. Het is een cliché, maar het Estadio Vicente Calderón 'kolkte' op 19 maart 1997. Het was een 'heksenketel'. Atlético de Madrid - Ajax werd een 'legendarische' wedstrijd: het scoreverloop was grillig (1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3), uitblinker Van der Sar stopte bij een 1-1 stand een (uitgelokte) strafschop van Esnaider, Witschge werd hierna getorpedeerd door de penaltymisser, beide slechts: 'Ik had moeten beseffen dat sommige onderwerpen in Nederland taboe zijn.' En Dani? Die slenterde door de zwoele Spaanse avond. Of het zijn mooiste doelpunt uit zijn loopbaan was, wilde een verslaggever weten. 'Nee hoor, dat moet nog komen,' antwoordde de Portugees als een ware vedette. Dat doelpunt kwam er bij Ajax nooit meer. Ergens anders misschien? In ieder geval zullen wij 19 maart 1997, Estadio Vicente Calderón, nooit vergeten. teams misten kansen en tot de laatste minuut (van de verlenging) was de winnaar onbekend. Toen pas zette Babangida Ajax met een stiftje op 2-3 en was kwalificatie een feit. Het hoogtepunt vond plaats in de 100ste minuut. Ajax brak via Wooter uit, die de bal gaf aan de voor Litmanen ingevallen Dani. De Portugees zette op 25 meter van het doel zijn linkervoet tegen de bal. In een parabool vloog de bal richting het doel. Het was niet te voorspellen waar het schot zou eindigen: in de tribune, in de handen van de keeper, naast, of toch? ja, de kunstbiljartstoot van Dani vloog in de kruising: 1-2. Even was het Estadio Vicente Calderón stil om zoveel pure schoonheid. John Veldman bracht iedereen vijf minuten later op aarde door voor de tweede keer een strafschop te veroorzaken (2-2), maar na Dani's treffer kon de avond gewoon niet meer stuk. Ajax en zijn Portugese talent hadden in het Estadio Vicente Calderón geschiedenis geschreven. Mooiste doelpunt? Opportunist Gil y Gil bood na afloop Van Praag zijn excuses aan voor zijn uitlatingen. Hoewel, de Atlético-preses zei 148 AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 148