Foto: Michel Sleutelberg Cup-2-winst in 1962 een beduidend mindere naam in Europa, lag men niet wakker in Amsterdam. Men kende de club een beetje: in 1968 had Ajax voor de Intertoto nog van Atlético gewonnen en er (in Spanje) tegen gelijkgespeeld. Atlético had in spelers als José Garate, Javier Irureta, José Armando Ufarte en Luis Aragones Suarez wel goede, technische voetballers. De club speelde voor Spaanse begrippen aanvallend voetbal. Een dag voor de uitwedstrijd bleek er nóg een serieuze opponent van Ajax te zijn: de grasmat. Die was dor, kaal en zeer oneffen. Ajax-aanvoerder Velibor Vasovic: 'Ik maak me meer zorgen over het veld dan over Atlético.' Collega-verdediger Wim Suurbier: 'Als je naar iemand passt, huppelt de bal alle kanten op. Door zo'n veld kan je volkomen de mist ingaan.' Trainer Rinus Michels omschreef de grasmat als een schapenveld. De terreinmeester van Atlético toonde zich zeer beledigd door de kritiek van Ajax. Heftig gesticulerend verzekerde hij dat alles nog in orde zou komen en dat die gasten uit Amsterdam zich niet zo druk moesten maken. Wissel Cruijff Een ander aspect in de koude oorlog vooraf vormde, hoe kan het ook anders, Johan Cruijff. De Spaanse kranten Estadio Vicente Calderón overgoten door avondzon op 19 maart 1997. Ruim voor aanvang van de wedstrijd tegen Atlético de Madrid verzamelden de Ajax- supporters zich op de tribunes. meldden met stelligheid dat Cruijff na afloop van het seizoen naar Spanje (Barcelona) zou vertrekken. De wedstrijd in Madrid was voor Cruijff een uitstekende gelegenheid om de Spanjaarden van zijn kwaliteiten te overtuigen. Cruijff stelde echter teleur, net als het overgrote deel van zijn ploeg. In het Manzanares-stadion zaten op 14 april 1971 slechts 35.000 toeschouwers, van wie een schamele duizend met een Ajax-hart. Atlético Madrid werd door de Ajax- supporters als 'een makkie' beschouwd, waardoor de belangstelling vanuit Nederland tegenviel. Veel reisbureaus moesten vluchten annuleren. Ajax, dat het redelijk herstelde veld anderhalve minuut eerder betrad dan de thuisclub, speelde vrij verdedigend. Sjaak Swart fungeerde meer als rechterverdediger dan als aanvaller en Piet Keizer was vooral op het middenveld te vinden. Keizer kweet zich overigens uitstekend van zijn taak. Het Verlenging na de 1-1 in zowel Amsterdam als Madrid. Louis van Gaal instrueert zijn spelers. was dan ook jammer dat de enige twee kansen die Ajax deze avond kreeg, door uitblinker Keizer werden gemist. Ajax verloor met 1-0, door een doelpunt van Irureta voor rust. Een populair gespreksonderwerp na afloop was de historische gebeurtenis die tien minuten voor tijd had plaatsgevonden. Johan Cruijff was door Rinus Michels uit AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 146