Johan Cruijff bij de Madrileense achterlijn. De Ajax-ster speelde een zwakke wedstrijd en werd tien minuten voor tijd gewisseld. gerenoveerde Metropolitano, dat in de loop der jaren echter steeds meer ingeklemd raakte tussen nieuwbouw. Men koos in 1959 voor een nieuw te bouwen stadion in het zuidwesten van Madrid. Maar voordat het zover was, gingen er vanwege financiële problemen weer heel wat jaartjes overheen. Zo pakte men in het seizoen 1964-1965 de spulletjes maar weer eens in en speelde een jaar in Estadio Santiago de Bernabeu van rivaal Real Madrid. Van Metropolitano werd een jaar later met vlag en wimpel afscheid genomen: Atlético de Madrid was kampioen van Spanje. Op 2 oktober 1966 had de club eindelijk haar nieuwe optrekje: het Estadio Manzanares, genoemd naar de achter het stadion stromende rivier. Maar, en daar gaan we weer, het duurde nog enige jaren voordat het stadion helemaal af was. Grootste probleem was de M30, een zesbaans snelweg langs de Manzanares. Daarvoor ging de club niet opzij. Ondermeer door het gebruik van palen werd de hoofdtribune over de snelweg heen gebouwd. Matrasmakers Pas in 1972 was het stadion af. In september 1971 had het al een andere naam gekregen, Vicente Caldéron, de naam van de toenmalige voorzitter. De huidige capaciteit bedraagt 56.048 toeschouwers. Door de open constructie en de ligging kan het een fris en winderig stadion zijn. De twee in de hoeken geplaatste videoschermen houden niet alle tocht tegen. Drie tribunes, met ieder twee verdiepingen, staan dicht rond het veld gekruld. Grote roodwitte strepen die aan de binnen- en buitenkant van het stadion zijn geverfd, doen denken aan matrassen. Vandaar de bijnaam El Campo Colchonéro, het veld van de matrasmakers. Atlético de Madrid was in april 1971 in de halve finale Ajax' laatste obstakel op weg naar een tweede Europa-Cup-1-finale binnen drie jaar, naar later bleek tegen Panathinaikos. Ajax had in de kwartfinale het gerenommeerde Celtic uitgeschakeld. Van Atlético Madrid, ondanks een Europa- Foto's: Frans Hemelrijk In de kwartfinale van het toernooi om de Europa Cup 1 bezocht Ajax in april 1971 voor het eerst het Estadio Manazanares. Een tegenvallend Ajax moest kort voor rust het enige doelpunt van de wedstrijd incasseren. Swart en Stuy zijn machteloos bij de inzet van Irureta. AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 145

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 145