KATERN p* müfe "otimmrn Vader en dochter Barend geflankeerd door Michael van Praag en Johan Cruijff bij de duo-presentatie van hun boeken in de Amsterdamse boekwinkel Atheneum (oktober 1999). Foto: Louis van de Vuurst volwassen talkshow kunt maken. Maar je kunt moeilijk elke week Fred Grim nemen. Van Halst was een prima jongen, maar die is nu weg. Bovendien is het steeds moeilijker om jonge spelers te krijgen. Terwijl we nooit een jonge speler zullen laten afgaan. Maar voordat je toestemming krijgt... Zo'n jongen wil wel, maar die mensen eromheen doen zo moeilijk. Een leuke jongen vind ik tegenwoordig Rafael van der Vaart. Ik hoop dat hij zijn spontaniteit kan behouden. Hij komt uit een sterk milieu, met lieve ouders.' Terug naar de boeken. Na 'Topclub Ajax 4' (met tekeningen van Peter van Straaten) was het afgelopen met de jaarboeken. Barend: 'Toen Cruijff wegging in 1973, zagen we dat het al snel minder zou gaan met Ajax en zijn we gestopt. De boeken verkochten sowieso minder. Achteraf gezien had je elk jaar door moeten gaan met het uitbrengen van een boek. En wat ik ook jammer vind, is dat ik geen dagboek heb bijgehouden van alle wedstrijden die ik van Ajax gezien heb.' De loopbaan van Barend was ondertussen in een stroomversnelling geraakt. 'Henk van Dorp en ik maakten bij Radio Veronica het programma 'Sportief zijn, beter worden'. Daar ontmoetten we Nico Scheepmaker, die onder het pseudoniem Ivo Vettewinkel een column had bij Veronica. Hij heeft me bij Vrij Nederland aanbevolen. Hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse heeft mij toen gevraagd om voor zijn blad over sport te gaan schrijven. Ik stelde voor om Henk van Dorp samen met mij te nemen. Dat was in 1972. En vanaf toen was ik journalist, een vak dat ik nooit bewust had geambieerd. Het belangrijkste was en is voor mij dat ik vrijheid in mijn leven heb.' Voetbalboeken Mede door dat vak heeft Barend nu heel veel voetbalboeken in zijn bezit. 'Maar eigenlijk heb ik weinig met voetbalboeken. Ik ben een verzamelaar van cijfers en feiten. En natuurlijk houd ik ook van anekdotes, het nieuwe boek van Maarten Wat Frits Barend niet zei: 'Ik werk het liefst alleen.' 'Ik ben op het moment de jaarboeken van 1974 tot en met 1992 aan het schrijven.' 'Ik heb speciaal voor dit interview mijn mobiele telefoon uitgezet.' 'Er is voor mij maar één Johan, en dat is Tohan Derksen.' Spanjer vind ik enig. Maar in voetbalboeken moeten alle ins en outs van de kleedkamer verteld worden, en dat gebeurt niet zo vaak. De biografieën van Romario en Maradona vond ik wel goed. Literatuur is in zichzelf mooi genoeg, dat hoeft voor mij niet aan sport gerelateerd te zijn. Hard Gras lees ik met alle plezier, maar sommige verhalen vind ik te ver gezocht. Over het alom geprezen boek van Nick Hornby,Fever Pitch', was ik bijvoorbeeld niet zo enthousiast. Soms zijn voetbalboeken iets te pretentieus. Dan lees ik liever een "echt" boek, want mijn tijd is schaars.' De boeken van Barend die na de 'Topclub Ajax'-serie verschenen, zijn zonder uitzondering bundelingen van columns en interviews. Concrete plannen voor echte 'nieuwe' boeken zijn er niet. 'Ik heb wel ideeën in mijn hoofd over een soort voetbalroman, maar daar moet je drie maanden de tijd voor nemen en die tijd gun ik mezelf niet.' Aan het eind van het gesprek kijkt Barend zijn door mij meegebrachte Ajax-boeken nog even in. 'Ik lees bijna nooit iets terug van mezelf. Uitzendingen zie ik ook zelden meer. Ik hoef niet altijd mijn fouten te zien, bijvoorbeeld om ervan te leren. Ik vind het namelijk ook heel leuk om fouten te maken, dingen te roepen die eigenlijk niet kunnen.' 140 AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 140