Neeskens: 'Mijn brommertje met opgevoerde motor is vannacht uit ons kolenhok gestolen.' Ruud Krol: 'Heet dit boek echt zo?' Piet Keizer: 'Nou, nee, sorry hoor.' Barend: 'Dat kon gewoon. De spelers vonden dat prachtig. Ze hadden zelfkritiek, humor. Wim van de Kerkhof, de eindredacteur van het boek, hield er ook van, net als Tiebosch. We werden helemaal vrij gelaten. Ik vond het enig om rare tussenzinnetjes te maken. Het was een anti-autoritaire tijd. Ik was links, de spelers waren rechts. Maar we konden het goed met elkaar vinden. De spelers speelden ermee dat ik anders dacht. Ze vonden het leuk dat ik op mijn Solex naar het stadion kwam. En Ajax was ook een rebelse club, geplaatst in het kader van de maatschappij van toen. Barry Hulshoff reed in een grote gele Opel. Ajax was veel rebelser dan andere clubs. Feyenoord had alleen Wim van Hanegem die een superrebel was. Daar KATERN Naast de vier jaarboeken schreef Frits Barend begin jaren zeventig drie boeken gewijd aan de drie 'roemruchte' Europa Cups die Ajax veroverde. deed administrateur Phida Wolff de jaarboeken. Daar was niks mee, hij was een keurige chroniqueur. Maar hij schreef wel heel anders dan ik.' Staatsuitgaven 'Dat rebelse van Ajax zat hem in de stad, Amsterdam, Cruijff, brutaliteit, geldingsdrang. Keizer was een echte Amsterdammer, die was door niemand te sturen, johnny Rep was een rebelse jongen, waar vrouwen op vielen. Nee, over Feyenoord had ik niet zo'n boek kunnen schrijven. In die tijd al helemaal niet, want ik was een ras-Ajacied. 'Of ik dat nog ben? Tja, een supporter die ook journalist is, krijgt het als supporter moeilijk, je weet te veel. Het wordt je niet gemakkelijk gemaakt om supporter te blijven. Ik heb diverse keren met besturen of trainers op voet van oorlog geleefd. Ik zou wel de memoires van jaap van Praag gaan schrijven, maar in 1987 kwam hij bij een auto-ongeluk om het leven. Met spelers heb ik nooit problemen gehad. Henk en ik pretenderen dat we nooit concessies hebben gedaan. We zijn altijd journalist gebleven, vinden wij. En geen chroniqueur van Ajax. De huidige jaarboeken koop ik wel, als naslagwerk. Maar ze zijn door Ajax geschreven. Er staan geen opvallende feiten in, dingen die je nog niet wist. Het zijn staatsuitgaven. 'De tijden zijn in veel opzichten veranderd. Bij Lausanne had Ajax geloof ik negen buitenlanders in de ploeg. Wie moeten wij dan in de uitzending nemen? Dat is een van de redenen waarom we minder sport zijn gaan doen. Vroeger was elke Ajacied, Feyenoorder of PSV'er een potentiële gast van je programma. We maakten de eerste sport-talkshow. De diepere gedachte erachter was dat we wilden aantonen dat je met sporters wel degelijk een aardige, AJAX MAGAZINE JANUARI Z001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 139