De top 5 van Frits Barend KATERN 'Ik weet nog goed dat Ajax in de halve finale bij Atlético Madrid speelde. Ik ben daar op eigen kosten naar toegegaan. Ik heb na afloop Cruijff aangesproken en tegen hem gezegd: "Ik waarschuw je als je de Europa Cup niet wint." Ik ben later naar Londen gereisd met de gedachte dat als Ajax de Europa Cup zou winnen, wij een huis zouden hebben. Dat schept wel een band! Het boek verscheen de zaterdag na de wedstrijd en het was binnen een week uitverkocht.' Foutloze vellen 'Ik kon de boeken vrij snel schrijven. Alleen had ik één afwijking: ik wilde helemaal schone, foutloze vellen inleveren. Als ik in de laatste regel een tikfout maakte, ging het hele vel eruit. Hans Dorresteijn had een boek over me kunnen schrijven: smetvrees. Ik vind het schandelijk als mensen slordig, vies kopijpapier inleveren. Ie kopij moet meteen iets moois hebben, vind ik. Met de computer ben ik dus heel blij.' De boeken van Barend stonden niet alleen boordevol informatie. Er stond ook humor in: onzinnige foto-onderschriften en hoofdstukken over zaken die helemaal niet gebeurd waren. In het hoofdstuk 'Waarom werd niet eerder ingegrepen?' analyseerde Barend in 1972 bijvoorbeeld het afgelopen, zogenaamd mislukte, seizoen. In de realiteit was het het meest succesvolle seizoen uit de clubgeschiedenis geweest. En er was in 'Topclub Ajax 1', onder redactie van Henk van Dorp, de rubriek 'Wat ze niet zeiden'. Daarin 'citaten' van de Ajax-selectie. Zo 'zei' Johan De onafhankelijke keus van de journalist: 1. Wim Anderiesen: 'Voetbalherinneringen' (1944) 'De boeken van voor en in de oorlog zijn de mooiste boeken, met van die prachtige prozaïsche taal. Daar wordt echt over het voetbalspel geschreven: den voorzet van Jan den Natris...' 2. Frits Huis: 'Compleet gestoord van Ajax' (1996) 'Een bundeling columns uit De Courant Nieuws van de Dag. Hij is een echte supporter, maar het wordt je als supporter niet gemakkelijk gemaakt. Dat weet hij goed te verwoorden.' voetbal. Dat is een voordeel, ikzelf ga na al die jaren ook nog altijd met plezier naar een wedstrijd.' 5 ex aequo. Barbara Barend: 'Hekwerk' (1999) Enkele dagen na het gesprek belt Frits Barend op. 'Dit boek moet er toch ook maar in, als ex aequo. Eerst voelde ik te veel gêne om het te noemen, maar als ik het niet zou vermelden, was het ook weer raar. Door de bundeling van dagelijkse columns kun je mooi de ontwikkeling van bepaalde spelers volgen.' Ex aequo op vijf. 3. Nico Scheepmaker: 'Ajax en de kunst van het voetballen' (1993) 'Er heeft niemand beter en mooier over sport geschreven dan Nico. Nog steeds niet. Hij was een prachtige stilist, met zoveel gevoel voor taal en voetbal. Nico had veel oog voor de virtuositeit in het voetbal.' 4. Rob van Zoest, David Endt, Sytze van der Zee, Carel Berenschot: 'Ajax 1900-2000' (2000) 'Een prachtig boek, een hebbeding. Ik had graag geschiedenis willen studeren, en, misschien een krankzinnige vergelijking, dan hoort dit boek bij het niveau van Lou de Jong. Er staan prachtige foto's in, waar je urenlang naar kunt kijken.' 5. Nico Scheepmaker: 'Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen' (1972,1984,1997) 'Er zijn zoveel mooie boeken over Ajax. Het boek van Rik Planting ("Lucky Ajax"), 'De Ajacieden', maar ik kies toch weer voor Nico. Omdat hij zo mooi schreef. En hij hield echt van #100 JAAR ipoo-zoQo m üsliafia m kwJwaujj !M Siklteï Is ïïïJta Helsinki) Fins geschiedenis overzicht over Ajax én het Nederlands elftal, maar de uitgever wilde alleen maar Ajax in de titel! Eeuwig Ajax Jan Mulder, Tom Egbers Thomas Acda, Herman Koch, Youp van 't Hek e.a. (Thomas Raü) Veertien verhalen over het fenomeen Ajax. Het officiële Ajax- jaarboek 1999-2000 David Endt (tekst), Ever) Vermeer (statistieken) (Luitingh - Sijthoff, AmctprHamJ Jaarboek met wedstrijdverslagen, portretten en statistieken. Ajax 1900-2000 Rob van Zoest, David Endt, Sytze van der Zee, Carel Berenschot (Thoth, Bussum) Monumentaal jubileumboek t.g.v. 100-jarig bestaan met interviews, foto's, een kroniek en een lijst van alle Ajax-leden vroeger en nu. 100 jaar Ajax Evert Vermeer, Marcel Ie van Hoof (Luitingh- Am sterdam) Eeuwboek met honderd verslagen van ieder seizoen, met alle uitslagen, spelerslijsten en andere statistieken. JUBILEUMBOEK Ajax, de joden, Nederland Simon Kuper fL.J. Veen. Amsterdam) Document over de joodse roots van Ajax. Uitgave van 'Hard Gras, voetbaltijdschrift voor lezers', nr. 22 maart 2000. AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 137

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 137