Frits 'Als Ajax de Europa Cup zou winnen, konden we een huis kopen' Baren c KATERN IP® jji Een antiquair vertelde Frits Barend dat hij de complete serie van vier 'Topclub Ajax'-boeken en de drie afleveringen van 'Ajax' roemruchte Europa Cup' ooit voor 800 gulden had verkocht. Dat bedrag is misschien wat overdreven, maar feit is wel dat Barends zeven boeken uit het begin van de jaren zeventig tot de klassiekers in de Ajax-literatuur behoren. Ze waren naast zeer informatief ook geestig. Onzinnige foto-onderschriften, ja zelfs complete hoofdstukken over wat "T" er niet was gebeurd of gezegd, wakkerden de fantasie van de lezer aan. Voor Barend waren ze de doorbraak naar een groot publiek. Het eerste 'Topclub Ajax'-boek verscheen in 1970. Barend: 'Ik was toen nog helemaal geen journalist. Ik studeerde politicologie. Henk van Dorp en ik hadden vanaf 1969 wel al een programma bij Radio Veronica, 'Sportief zijn, beter worden'. En vanaf 1967 deed ik wat voor Het Parool. Ik had ze laten weten dat ik het niet goed vond hoe ze werkten. 'Laat mij maar Ajax doen,' zei ik heel brutaal. Uiteindelijk mocht ik andere Amsterdamse clubs gaan volgen. Ik deed vier weken Blauw Wit, dan weer vier weken De Vole wijekers en dan weer een periode DWS. Ook scheef ik over het Amsterdamse amateurvoetbal. 'Mijn vrouw Marijke studeerde Nederlands, onder anderen samen met Marjonne van Randwijk, en die had een verhouding met Tib Tiebosch van uitgeverij Born. Nou, die meneer Tiebosch wilde een serie boeken over Ajax en Feyenoord uitbrengen. Daarover was Tiebosch met Rinus Michels bezig, maar dat liep voor geen meter. Hij had ook nog een andere journalist benaderd en dat Na vier vette jaren en vier edities van 'Topclub Ajax' ging het minder met Ajax en werd de uitgave van de jaarboeken gestaakt. werkte ook niet. Waarop Marijke tegen Marjonne zei: "Frits is een wandelend archief van Ajax." Vervolgens belde die meneer Tiebosch mij op en vroeg me of ik enige ervaring had. "Nee," zeg ik, "geen enkele. Ik studeer nog en doe wat voor Radio Veronica en Het Parool om mijn studie te betalen. En ik zie een boek over Ajax wel als een goede bron van inkomsten voor mijn studie." Daarop moest ik twee proefverhalen Kmmm van Nederland en winnaar var 134 AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 134