fenomeen, ook in boekvorm fenomeen MIm Scheepmaker iemirii Johannes, r KATERN Het zal niemand verbazen dat ook in boekvorm Johan Cruijff de meest beschreven Ajacied is. Mr. F.R. Bonte was in 1967 de eerste met 'Oog in oog met Johan CruyfF, waarin hij ook het karakter van het amper twintigjarige talent meenam. Achteraf gezien zijn zijn bevindingen niet opmerkelijk, maar in 1967 vond Bonte het 'verrassend dat Cruijff over veel meer zaken nadenkt' dan alleen maar voetbal. Cruijff was niet pro of tegen de Vietnamoorlog, omdat hij vond dat om een oordeel te vellen men in het land moet hebben gewoond, en dat dan ook nog lang genoeg om te weten hoe een Vietnamees leeft. En over de relatie provo's-Cruijff schrijft Bonte: 'De lange haren zouden hem in het begin van zo'n kennismaking misschien hinderen, maar na een tijdje zou hij die niet meer zien. Cruijff: 'Het is voor hen hetzelfde als voor mij het shirt van Ajax, een teken dat je ergens bijhoort en niet meer.' Foto: Harry Cock GraQIV, Zes jaar na Bontes karakterstudie verscheen een nieuw boekwerk over Cruijffs gedachtengoed: 'Cruijff, Hendrik Johan Cruijff is de meest in boekvorm beschreven Ajacied. In 1967 kwam het eerste boekje over hem uit, waarna een stroom publicaties volgde die tot op de dag van vandaag voortduurt. Nico Scheepmaker schreef met 'Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen' de Cruijff- bijbel. Johannes, fenomeen' van Nico Scheepmaker. Dit is door de fraaie schrijfstijl, de erudiete kijk op Ajax en Cruijff, de humor en de originele invalshoeken de Cruijff-bijbel. De in 1990 overleden Scheepmaker, wiens algemene columns over Ajax ook gebundeld werden ('Ajax en de kunst van het voetballen'), combineerde liefde voor de sport, kennis van zaken en een frisse relativering en dat leverde prachtig proza en prachtige poëzie op. 'Cruijff, Hendrik Johannes, fenomeen'

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 130