V KATERN jaarboek. Tot in 1993. Vanaf dat jaar verschijnt er ieder jaar een jaarboek, met teksten van David Endt en (enige jaren later) statistieken van Evert Vermeer. Uitgever/boekontwikkelaar Peter Smulders is verantwoordelijk voor de boeken. 'Ik vond Ajax in die tijd baltovenaars. Zelfs in wedstrijden waarin Ajax niet won, waren er zat mooie dingen te zien.' Smulders probeerde hobby en werk te combineren en kwam met het idee van een jaarboek. 'De aanleiding was dat Ajax in die tijd zelfs een club met enig aanzien in de grachtengordel was. En als je dan zag welk armoedig drukwerk er van de club zelf vandaan kwam, clubbladen en (Oud-)Ajacieden presteren boeken over zichzelf of anderen: Onder: Bob Haarms in gesprek met Youp van 't Hek bij uitgeverij Thomas Rap na de presentatie van de verhalenbundel 'Eeuwig Ajax'; Boven pagina 129 Salo Muller spreekt in café Vak Zuid in het Olympisch stadion auteur Simon Kuper en de redacteuren Henk Spaan en Matthijs van Nieuwkerk toe bij de presentatie van een aflevering van het tijdschrift 'Hard Gras' getiteld 'Ajax, de joden, Nederland'; Onder pagina 129: Louis van Gaal lacht mee met de gebroeders De Boer bij de presentatie van hun eigen biografie in hun eigen café. programma's... Het had niet de uitstraling die overeenkwam met het voetbal van Ajax. Ik dacht dat ik dat beter kon. Ik oriënteerde me op de voetbalboeken die er die tijd waren en die waren van hetzelfde laken een pak. De makers vonden ze blijkbaar mooi genoeg voor het onderwerp voetbal. En kennelijk waren er geen mensen die vonden dat dat anders moest. Ik besloot zelf jaarboeken van Ajax uit te gaan geven. 'Ik vroeg aan David Endt om de jaarboeken te schrijven omdat hij een uitstekende pen heeft. Endt geeft feitelijkheden weer, maar wel met emotie geladen. Hij betreedt geen platgetreden paden, maar hij gebruikt bijvoorbeeld mooie bijvoeglijke naamwoorden. Bovendien weet hij enkele zelfstandige naamwoorden te verwerkwoorden (zoals deze zin eigenlijk). Dat vind ik vreselijk aardig.' Niet alleen auteurs en uitgever verdienen aan de jaarboeken. Smulders: 'Ajax vraagt royalty's voor ieder verkocht boek. Nu klinkt dat logisch, in de begintijd was dat nog een beetje nieuw. Heden ten dage verdient Ajax zelfs meer aan een boek dan de auteur. Ik vind dat ze voor die hoge royalty's wel beter mogen voetballen. Het is 1996 Cruijff! Van Jopie tot Johan. De opkomst van de beste voetballer aller tijden Bert Hiddema (Luitingh- Sijthoff, Utrecht) Het levensverhaal van Cruijff tot en met 1973. Het officiële Ajax- jaarboek 1995-1996 David Endt (tekst), Evert Vermeer (statistieken) (Windroos, Amsterdam) Jaarboek met wedstrijdverslagen, portretten en statistieken. aangevulde uitgave van '90 jaren Ajax', met verhalen, statistieken en spelerslijsten. Boek over (bouw)geschiedenis Arena, met onder andere interviews met Uri Coronel, Ronald de Boer en Jan Gaasterland. A ui c r J a m Are ni Amsterdam ArenA. Het Boek Johan Tensen (eindred.), Herbert van Zijl (eindred.), bijdrage Henk Spaan (Amsterdam Arena Publishing] Geschiedenis van de bouw van de ArenA en verhalen over de Meer. Gepresenteerd op de openingsdag (14 augustus 1996). Bouw uw eigen stadion: Arena, het Ajax home Piet Vollaard, Paul Groenendijk (Luitingt Sijthoff, Utrecht) Bouwplaat van Amsterdam Arena, schaal 1:1800, voorzien van voorgestanste, kartonnen pagina's. Interviews met twintig ex- voetballers van Ajax over hun loopbaan en band met de club. AJAX MAC, A7INF IAN1JARI 7001 127 Foto: Yvonne Witte lA -V NEDERLANDSE 'JVC III II I SPORTBIBLIOTHEEK

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 127