DENNIS €5 p «([jgl jQ 1©# PU 9 M mMM M §p ik mag johan BERGKAMP ALLES SPORT- KATERN Idolen: Dennis Bergkamp Diverse auteurs (Bibliotheek Apeldoorn) Informatieboekje met overdrukken van diverse artikelen over Bergkamp, vooral bedoeld voor scriptieschrijvende middelbare scholieren. Dennis Bergkamp Louis van de Vuurst (foto's), David Endt (tekst) (Interlinea, Haarlem) 1» OVER BLESSURES Frits Huis Alles over sportblessures Salo Muller (Aramith. Bloemendaal) Handboek van Ajax' voormalige fysiotherapeut over het behandelen en voorkomen van sportblessures. Het officiële Ajax-jaarboek 1993-1994 David Endt (Luitingh-Sijthoff, Amsterdam) Jaarboek met wedstrijdverslagen, portretten en statistieken. De klassieker Evert Vermeer, Ruud van Vrijaldenhoven (Windroos, Amsterdam) Beschrijving van alle officiële onderlinge wedstrijden tussen Ajax en Feyenoord. IkmagJohan Efgj|f zeggen. Notities W van een seizoenkaarthouder Frits Huis (Alfa De Courant Nieuws van de Dag, Amsterdam) Bundeling columns uit De Courant Nieuws van de Dag. Jan Wouters Griselda Visser (5x8 Paperbacks Uitgeverij Arena. Amsterdam) Levensverhaal van middenvelder van onder andere Ajax. 124 Foto: Louis van de Vuurst jaren negentig ook de behuizingen van Ajax goed voor de boekenplank. Ikzelf kwam zo'n drie maanden na het sluiten van de Meer met een geschiedenisboek over alle aspecten van het Ajax-stadion, 'Een mooi huis in een grote tuin'. Waar het ruim 62 jaar duurde voordat er een boek over de Meer verscheen, ging het met de Arena een stuk sneller. Rond de opening in 1996 waren er reeds twee boeken, zeg maar: propagandawerken. In 1998, twee jaar na de opening, was er een ander geluid te horen: 'De schelmenkoning is dood. Ajax in de Arena' van Peter Bego. Anders dan bij het boek over de Meer was het boek van Bego sterk autobiografisch getint. De auteur ontpopte zich als een groot Ajax- fan en -kenner en schreef op een amusante en treffende toon over 'een ballingschap waaruit geen terugkeer mogelijk is'. In de passages waarin de auteur zich tot de hoofdzaak - het eerste seizoen van Ajax in de Arena - beperkte, was het boek amusant. Over de sfeer in de Arena: 'Ik krijg een beeld van bruiloftsgasten die schouder aan schouder van een stencil meezingen.' Een mooie zin was: 'De leegte in de Arena is de afwezigheid van de Meer.' De titel van het boek was eveneens fraai gekozen. Ajax was de koning van de schelmen; als 'kleine' club met een klein stadion wist ze de laatste dertig jaar geregeld de rijke clubs in het internationale voetbal het nakijken te geven. AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 (Schelmenvoetbal: ingooien tegen de rug van de tegenstander en er met de terugstuiterende bal vandoor gaan.) Met de gang naar de Arena - en later zelfs de beurs - ging Ajax volgens Bego op in de internationale voetbalwereld en de alles opslokkende commercie. Ajax had zijn unieke positie opgegeven c.q. verloren. De schelmenkoning was dood. Helaas ging het boek bij vlagen gebukt onder hetzelfde euvel als de Arena: grootheidswaanzin. Bego haalde - in een poging tot het schrijven van 'serieuze' literatuur? - allerhande zaken erbij als de Dertigjarige Oorlog en het Warschaupact. Daarnaast gebruikte hij woorden (cybernetisch, geriatrisch, schatologisch, mitrigerend) die nog nooit eerder in een Ajax-boek waren gesignaleerd. Jaarboeken De ontwikkeling van het Ajax-boek is in volle gang. Het boek van Bego bewees dat het alle kanten op kan met onderwerp en schrijfstijl. Toch denk ik dat de meeste Ajacieden nog het meeste zitten te wachten op beschrijvingen, gegevens en alle ins en outs van een bepaalde periode. Een goede vorm daarvoor is natuurlijk het jaarboek. In het begin van de jaren zeventig verschenen er een paar van de hand van Frits Barend en Hans Molenaar. Helaas verdween in 1974, met het verdwijnen van de Ajax-successen, ook meteen het

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 124