De top 5 van David Endt johan en danny cruijff KATERN Ajax' teammanager en boekenschrijver beoordeelt zijn Ajax-boekenkast: 1Rob van Zoest, David Endt, Sytze van der Zee, Carel Berenschot: 'Ajax 1900-2000' (2000) 'Ik zie dit niet als mijn eigen boek. Door zaken als de lay-out, de kwaliteit van het papier en de foto-keuze is het een monumentaal boek geworden, daar staat mijn eigen inbreng los van. Dit boek doet eer aan de club.' 2. Wim Jesse: 'Een juichtoon da'vre langs de velden.... Ajax voor de elfde maal landskampioen' (1966) 'Dit was het eerste Ajax-boek dat ik kocht. Ik las er alles in over de club. Het heeft een sentimentele waarde. De basis van mijn Ajax- kennis is aan dit boek gerelateerd.' 3. 'Boem. Johan en Danny Cruijff, hun levensverhaal verteld aan Jaap ter Haar' (1975) 'Een onverwachte keuze misschien. Op het eerste gezicht lijkt het een niemendalletje, maar er staan toch verrassende, wezenlijke zaken in. De relatieve onbekendheid van de schrijver met voetbal leverde een frisse kijk op het gezin Cruijff op.' 4. Maarten de Vos: 'De Ajacieden' (1971) 'Een baken. Gepubliceerd op het hoogtepunt van Ajax. De Vos stond dicht bij het voetbal en Ajax. Hij was goed ingevoerd, ook in het persoonlijke leven van de spelers. De Vos bedreef een andersoortige journalistiek. Hij zag de Ajacieden niet alleen als voetballers, maar ook als personen. Dit boek is een klassieker.' toe op in krantenverslagen. Sommige media hebben zelfs nu nog niet door dat we inmiddels toch al weer een tijdje in andere tijden leven: de Amsterdamse televisiezender AT5 meent haar wekelijkse Ajax-programma nog altijd 'Godenzonen' te moeten noemen. Frits Huis is een andere columnist die regelmatig over Ajax schrijft. Dat deed hij vanaf 1989 in de inmiddels opgeheven krant De Courant Nieuws van de Dag, een Amsterdamse versie van De Telegraaf. Gezien het medium waren de columns van Huis eenvoudiger van toon dan die van Endt, maar dat maakte ze er niet minder leesbaar op. Integendeel, de in een aantal boeken gebundelde columns van Huis zijn verplichte kost voor de doorsnee supporter. Huis is Ajax-gek. 'Tot mijn 5. Nico Scheepmaker, Theo van den Boogaard: 'Abe, hot story van een voetballerina' (1973) 'De invalshoek en de formule waren bijzonder origineel. Deze strip over een meisje in het Ajax-elftal werd eerst in afleveringen in Voetbal International gepubliceerd. Ik wachtte er iedere week op. Het boek refereerde op een subtiele manier aan het tijdsbeeld, middels voetbal, sex, homoseksualiteit. De manier van schrijven van Scheepmaker, met de dubbele bodems, was erg leuk om te lezen, zonder dat het pijn deed. Hij schreef op een vriendelijke, maar erudiete manier.' Een onverwachte keuze misschien. Arie Haan, genoeg gelachen. Een boekje open over voetbal Theo Vaessen (M P, Weert) Levensverhaal van Arie Haan. Koeman Koeman Sjoerd Claessen (D.C.M. Pers, Houthaler Helchteren, België) Biografie van Erwin en Ronald Koeman (Ajacied tussen 1983 en 1986). 1990 90 jaren Ajax Evert Vermeer (Luitingh-Sijthoff, Utrecht) Naslaag werk over Ajax-historie, met verhalen en statistieken en cijferlijsten, ook per 90 JAREN psychiater het tegendeel beweerde, heb ik altijd gedacht dat ik gek was. Nog even los van de gewone geestelijke makkes, die ieder mens wel heeft, begreep ik volstrekt niet uit welke geestesgesteldheid mijn passie voor Ajax voortsproot. En een passie is het. Mijn zoon en ik hebben niet alleen seizoenkaarten voor Ajax, maar ook volgen wij de club naar menige uitwedstrijd.' Huis had een aantal stokpaardjes. Op de harde kern van het Ajax-legioen had hij het niet zo begrepen. 'Ik vind dat u de F-side moet opheffen,' schreef hij in januari 1991 in de column 'Open brief aan Ajax'. 'De dialoog met de F-side zal nooit wat worden, want het is een gesprek met de vleesgeworden labiliteit. Geef ze een kroeg en een status en ze laten zich met een natte vinger lijmen. Tot er iemand een staaf AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 Twintig brieven aan Frank Rijkaard en één terug David Endt (Thomas Rap, Amsterdam) Bundeling van 'brieven' van Ajax' perschef aan voormalige (en toekomstige) Ajacied. 1992 De laatste veldslag van De Generaal. Leven en werk van Rinus Michels Ron Westerhof (eindred.) (Weebladpers, Amsterdam) Voetbal International special 1992, nr. 1. 0AVID ENDT TWINTIG BRIEVEN AAN FRANK RIJKAARD EN fefeN BRIEF TERUG 121

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 121