r KATERN Het vriendje van Jesper Olsen. Over sport en taal Jan Mulder (Van Dale Lexicografie, Utrecht/Antwerpen) Nieuwjaarsgeschenk aan vrienden en relaties van Van Dale Lexicografie. Sportjournalistiek bestaat niet Jan Mulder (Kluwer Sportuitgaven, Deventer) Relatiegeschenk t.g.v. 25-jarig bestaan Nederlandse Sport Federatie. an 1987 Temidden der Ajacieden Bart Sorgedrager (Waanders, Zwolle) Fotoboek over het seizoen 1986- 1987. Ajax terug in Europa Hugo Borst, Kees Jansma, Johan Derksen, Bert Nederlof, Ron Westerhof e.a. (Weekbladpers, Amsterdam) Speciale uitgave van Voetbal International, voorafgaande aan de Europa-Cup-2-finale tegen Lokomotive Leipzig. Alles over links Arnold Mühren (i.s.m. Jaap de Groot) (PR Sponsor Sport Publiciteit, Hoornaar^ Beschrijving loopbaan van midddenvelder. succesvolle Europa-Cupseizoen ('Cupstukken 71/72'). Temidden van deze door mij als klein kind gretig gelezen hebbedingetjes verscheen 'De Ajacieden' van Maarten de Vos. Het was een boek dat eigenlijk niet voor de kleinere Ajax-fans bedoeld was. In vijftien portretten van Ajacieden schreef de journalist van dagblad De Tijd - voor mij achteraf gezien - zeer lezenswaardige, volwassen portretten van de Ajax-spelers. 'Misschien wel het eerste Nederlandse voetbalboek waaraan je kunt aflezen dat het niet bij de waspoeder cadeau is te geven,' schreef De Tijd. Maarten de Vos zocht niet naar alleen naar pure voetbalverhalen, maar ook naar de mens 'achter' de sporter. Tegenwoordig een overbekend gegeven, in 1971 baanbrekend. Anno 2000 laat het goed geschreven 'De Ajacieden' zich nog altijd met alle plezier lezen. Columns Het bundelen van columns over Ajax is in goede tijden voor auteur en uitgever een David Endt met collega-columnist Youp van 't Hek bij de presentatie van 'De godenzonen van Ajax' in de perskamer in de Meer. Foto: Louis van de Vuurst prima manier om mee te liften op Ajax' succes. Voormalig scheidsrechter Leo Horn schreef voor het AVRO-blad TeleVizier columns onder de titel 'Voetbalmeditaties'. Vaak was Ajax hierin onderwerp, niet vreemd want Horn (die ooit door de spelers van Ajax op de schouders werd genomen omdat hij 25 jaar scheidsrechter was) voelde zich thuis bij Ajax. Hij begeleidde in Amsterdam het arbitrale trio bij Ajax' internationale wedstrijden. In 1972 - Ajax' meest succesvolle jaar - verschenen Horns Ajax- columns in boekvorm. De titel zegt genoeg over Horns insteek: 'Ajax, mijn idee'. In Ajax' volgende succesperiode, die van midden jaren negentig, verscheen een groot aantal gebundelde columns. Ajax' perschef David Endt baarde opzien met 'De godenzonen van Ajax', verschenen in 1993. In de columns, waarvan het merendeel in dagblad Het Parool waren verschenen, portretteerde Endt de Ajax- spelers van die tijd. Zijn originele idee om ze godenzonen te noemen (niet omdat de Griekse strijder Ajax een god was geweest, maar vanwege de enorme verering van de fans voor de Ajacieden) werd door veel niet al te creatieve journalisten uitgemolken. De term dook tot vervelens 120 AJAX MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 120