KATERN Oog in oog met Johan Cruyff Mr. F.R. Bonte, (Meander, Leiden) Eerste boekje over Johan Cruijff. Ajax, Europees journaal van 'n topper! Evert Grifhort (De Arbeiderspers, Amsterdam) Het Europa-Cupseizoen 1966-1967. Ajax een klasse apart. Een blik achter de schermen bij voetbalartiesten van Europees formaat Gerth van Zanten (HJ.W. Becht's Uitgeversmaatschappij Amsterdam i.s.m. De een klasse Telegraaf De Courant l apart Nieuws van De Dag) Periode 1964-1967 (opkomst Ajax). De grote aanwinst var 'Ajax' Han Stratum (Herman Troukens/Hofstede Mechelen) Jongensboek over Jos Jonker van SVM uit Sint- Michielsgestel, die het maakt bij Ajax. Jaar van uitgave onbekend 1968 Ajax groots succes 1967-1968 F. Stouthart (eigen beheer, Haarlem) Ajax' wedstrijden van het seizoen 1967-1968 op rijm. 1969 De cupdroom van Ajax/Sjaak Swart vertelt over... Henk de Mari, Sjaak Swart (Teleboek, Busssum) Twee boeken ineen, met ieder eigen cover. De Mari verhaalt over Europa-Cupseizoen 1968- 1969 tot en met halve finale. Swart beschrijft het leven als Ajacied en kijkt vooruit op finale tegen AC Milan. Hij voorspelt een Ajax-zege. Sjaak Swart vertelt over... Madrid 1969 Sjaak Swart, Henk de Mari (Teleboek, Bussum) Bij nader inzien legt Swart uit waarom Ajax de finale verloor. 1970 Henk Groot, Ajax Jan Plekker (Westfriesland, Hoorn) Herinneringen aan de abrupt afgebroken loopbaan van Ajax' goalgetter en penaltyspecialist. Topclub Ajax Frits Barend (Born. Amsterdam-Assen) De historie van Ajax, spelersportretten, statistieken en jaaroverzicht 1969-1970. opclub Ajax 2 Frits Barend (Born. Amsterdam-Assen) Jaarboek 1970-1971 met wedstrijdverslagen, statistieken en spelersportretten. 112 beëindigde de aanvallende spil zijn loopbaan. Vier jaar later verscheen het boek 'Voetbalherinneringen', waarin hij, inmiddels erelid van Ajax, een lans breekt voor de aanvallend ingestelde spil, in tegenstelling tot het verdedigende stopperspilsysteem. Anderiesen benadrukte dat bij een lange trap in het snelle Ajax-spel nauwkeurigheid vereist is. 'De bal moet net zóó worden gespeeld, dat de half den indruk krijgt er bij te kunnen en in elk geval moeite doet, hem te pakken te krijgen. Hij zal bijvoorbeeld opspringen om hem koppend te onderscheppen, maar neen, de bal gaat precies over hem heen en op het oogenblik, dat hij in het bezit van den vleugelman komt, is de half, na zijn sprong nog maar nauwelijks op den grond teruggekeerd, geheel uit zijn positie gebracht.' De herinneringen van Anderiesen waren, zoals wel vaker gebeurt bij terugblikken van voetballers, vrijwel alleen maar positief: 'Met Ajax heb ik prachtige toeren gemaakt.' Wat het boekje nog immer interessant maakt, is het prachtige taalgebruik: 'Je komt om pleizierig te voetballen en niet om den scheidsrechter of je medespelers te kapittelen.' Het boek kent twee voorwoorden van dezelfde man: Karei Lotsy, jarenlang 'mental coach' van het Nederlands elftal maar in de oorlogsjaren niet bepaald vaderlandslievend handelend. De reden van het tweede voorwoord is triest: op AJAX MAGAZINE JANUARI 2001 18 juli 1944, nog voor het verschijnen van het boek, was Anderiesen 'na een korte ongesteldheid' (bloedvergiftiging) plotseling overleden. 'Met stille ontroering heeft de voetbalwereld kennis genomen van dit bericht.' Excuseren Twee jaar later kwam een andere Ajax- grootheid uit de jaren dertig met zijn herinneringen in boekvorm. Maar anders dan bij Anderiesen, beperkte het geheugen van aanvaller Wim Volkers zich in zijn boek vooral tot de gespeelde interlandwedstrijden. Ajax kwam er bekaaid vanaf en journalist (en eigenlijke schrijver) Hans de la Rive Box meende zich in het voorwoord zelfs omstandig te moeten excuseren voor het onderwerp Ajax. 'Het is geenszins onze bedoeling om de voetbalclub Ajax speciaal in het zonnetje te zetten, alsof we trots willen zeggen: Jongens, er was en is eigenlijk maar één club en dat is Ajax. Neen, er zijn honderden clubs en tientallen van hen hebben elk voor zich lauweren geoogst en zullen die nóg oogsten.' De la Rive Box legde uitgebreid verantwoording af. Slechts zijn vriendschap met Volkers had hem over de streep getrokken. 'Als ik door een clublid van een andere bekende In 1969 verschenen twee boeken ineen, met ieder een eigen cover. In het ene boek werd het Europa- Cupseizoen 1968- 1969 tot en met de halve finale beschreven.In het andere verhaalde Sjaak Swart over het leven als Ajacied en blikte hij vooruit op de finale. Hij voorspelde een Ajax-zege; na de kansloze nederlaag in Madrid verscheen een derde boekje, waarin Swart uitlegde waarom Ajax van AC Milan verloor.

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 112