De top 5 van Wim Schoevaart DE COMPLETE KATERN Ajax' levende geheugen met zijn vijf favoriete boeken: 1. F.H.W. de Bruyn, A.L. Desmit, J. Schoevaart: 'Ajax 1900-1950' (1950) 'Een prachtig historisch boek over de vereniging Ajax, die ik zo goed ken.' 2. Rob van Zoest, David Endt, Sytze van der Zee, Carel Berenschot: 'Ajax 1900-2000' (2000) 'Voor dit boek geldt hetzelfde als voor het bovenstaande: een prachtig historisch document over de vereniging.' 3. Marcelle van Hoof: 'Een mooi huis in een grote tuin. De geschiedenis van het Ajax- stadion De Meer' (1996) 'Een boek voor echte Ajacieden. Er staat alles in over het stadion en de club; niet alleen het voetbal maar ook een onderwerp als de terreinknecht krijgt aandacht. Echt iedereen die iets met Ajax te maken had, wordt genoemd. Dat is heel knap.' 4. Evert Vermeer, Marcelle van Hoof: '100 jaar Ajax' (2000) 'Vooral statistisch uitstekend. Ik maak er veel gebruik van inzake vragen over spelers, wedstrijden enzovoort.' 5. Egbert Jan Riethof, Marcelle van Hoof, Ed van Opzeeland, Carel Berenschot, Evert Vermeer e.a.: 'Ajax - De complete werken' (1995, 1996) 'Deze serie mixt de historie met recente verhalen. Een echt naslagwerk met veel mooie foto's.' Een echt naslagwerk. markt kwamen. De firma Engers Faber kwam met een speciale kampioenscourant, die ze rond wedstrijden in de kampioenscompetitie op het Ajax-terrein probeerde te verkopen. 'Verkoop op het terrein is uitgesloten,' meldde Ajax streng. De uitgave van deze krantjes gaat geheel buiten Ajax om en de gegevens zijn niet officieel, waardoor er niet voor de juistheid van de inhoud kan worden ingestaan, verzekerde de club haar fans. Verder wekten enkele illustraties de toorn van Ajax. Enkele in Blauw Wit-tenue gestoken dames verlevendigden het overzicht van Ajax' historie. 'Zij passen allerminst in een beschrijving van het Ajax-voetbal,' meldde het clubblad verontwaardigd. Deze 'hoogst unfaire handelwijze' wierp volgens het clubblad 'een nog schriller licht op de verspreiders van dit blaadje, hetwelk gestoken is in het kleed van de delicate Haagsche Post!!' Ajax' eerste commerciële rel was een feit. Voetbalherinneringen Het duurde hierna ruim 25 jaar voordat er weer een boek met een Ajax-tint verscheen. In de jaren dertig beleefde Ajax weliswaar een bloeiperiode, maar de scribenten hielden het bij, overigens uitstekend verzorgde, specials van het clubblad. Willem Gerardus, zeg maar Wim, Anderiesen was jarenlang aanvoerder van Ajax en het Nederlands elftal. In 1940 i AJAX MAC.A7INF JANUARI 2001 - onvermijdelijk - subjectief, maar we probeerden in ieder geval ruimdenkend te selecteren. Los verkochte tijdschriftenspecials over Ajax staan wel vermeld, maar meegeniete specials bij het clubblad, voetbalbladen, kranten en andere gedrukte media over Ajax hebben we buiten beschouwing gelaten, tenzij ze een groot historisch belang hebben. Voor omissies en aanvullingen: mar. celle@planet.nl 1918 Ajax kampioensuitgave seizoen 1917-1918 D. Knegt (Reclamebureau Dick Snijders Co, Amsterdam) Historie van Ajax tot en met kampioenschap in Westelijke Eerste Klasse A. 1944 Voetbalherinneringen Wim Anderiesen (De Boekerij, Schiedam) Memoires van de legendarische aanvoerder van Ajax en het Nederlands elftal. Een juichtoon da'vre langs de velden.... Ajax voor de elfde maal landskampioen lA/im lecce Voetbal, mijn sport, deel 2: Klaas Nuninga: Samenspel Voetbal, mijn sport, deel 3: Bennie Muller: De schakelspeler Voetbal, mijn sport, deel 5: Johan Cruijff: De aanvalsspits Herman Kuiphof, Dik Bruynestein (Meander, Serie over loopbaan en typerende spel van hoofdrolspeler. Deel 1 (Onder de lat) over ex-Ajacied Eddy Pieters Graafland. 111

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 111