Firma DICK SNIJDERS Co, Bibliografie Binnèn enkele dagen verschijnt de Seizoen 1917-1918. 'n Historisch' overzicht van de verrichtingen der Kampioensclub. sinds hare oprichting, met •tal 'van illustraties en een tweetal bijdragen van bekende sportjournalisten, door D. KNEQT Honderd pagina's dik, schitterend geïllu streerd met elftal-, spel-, reisfoto's etc. Verkrijgbaar in den handelen verder op de terreinen van Ajax gedurende de eerstvolgende wedstrijden om het Nederlandsch Kampioenr schap. ,-w.%nioV -A\rM WAARSCHUWING. Men wachte zich voor z.g. ^concürrentie- uitgaven", met .name feestcouranten of Ajax jubileum-boekjes, uit te geven buiten mede weten en autorisatie van het Ajax Bestuur, dat ons het alleen-recht van uitgave toestond voor een kampioenseditie. UITGEVERS: (Adv.) AMSTERDAM. KATERN Het eerste Ajax-boek verscheen in 1918 ter gelegenheid van het kampioenschap in de Westelijke Klasse A. Tijdens de daaropvolgende competitie om het landskampioenschap werden ook andere, 'illegale' Ajax-uitgaven op de markt gebracht, waartegen de uitgever van het officiële kampioensboek in zijn advertentie ernstig waarschuwde. 'i :'vr.s/r&O. -Ipd Redacteur Ajax-Clubnieuws. Voor eiken Ajacied en belangstellende in het hoofdstedelijk voetbal 'n waarde vol bezit. t TT ter gelegenheid van het kampioenschap in de Westelijke Klasse A. Het was handiger geweest, wanneer men enige weken gewacht had met de uitgave, want dan hadden de samenstellers ook nog Ajax' eerste landskampioenschap kunnen meenemen. Maar hoe het ook zij: Ajax' eerste boek mocht er zijn. 'Een ware Ajax- encyclopaedie' schreef De Tijd op 13 mei 1918. De Revue der Sporten: 'Een klein, pittig boek, verlucht met tal van foto's en bevattend de geschiedenis van deze sterke Amsterdamsche club. Wie zou het niet gaarne lezen? Wij voorspellen den Uitgever dan ook een groot debiet.' Voor dat laatste moest wel nog wat strijd geleverd worden. Er waren kapers op de kust, die ook met een Ajax-uitgave op de door Marcelle van Hoof en Evert Vermeer Het samenstellen van een Ajax- bibliografïe is net zo moeilijk als het maken van een discografie. De lijst bevat in ieder geval alle boeken die in naam of inhoud aan Ajax of aan (voormalige) spelers van Ajax gewijd zijn. Maar dan komen vele vragen. Zo stuitten we al snel op de vraag: wat is een boek? 'Hard Gras' afficheert zich als een 'voetbaltijdschrift voor lezers', maar ziet eruit als een boek. En als een auteur als David Endt ook over andere, niet- specifieke Ajax-onderwerpen schrijft, is dat dan 'Ajax-literatuur'? Endt is wél in dienst van Ajax. En wat te denken van een boek over een speler die slechts drie jaar bij Ajax gespeeld heeft (Ronald Koeman), waarbij tot overmaat van ramp ook nog Ronalds broer, totaal geen Ajacied, in de biografie deelt? En hoe ga je om met buitenlandse boeken over (voormalige) Ajacieden? In alle bovenstaande gevallen hebben we besloten de boeken op te nemen. Bundels met columns of gedichten zijn slechts opgenomen wanneer ze geheel aan Ajax of afzonderlijke spelers zijn gewijd, zodat veel werk van Nico Scheepmaker ontbreekt (ook zijn dichtbundel 'Hopper's Holland' uit 1973, die zelfs een rood-witte omslag meekreeg). De verzamelde columns van Youp van 't Hek ontbreken geheel (gaan niet allemaal over Ajax), maar van Jan Mulder, die immers bij Ajax heeft gevoetbald, zijn de boeken vermeld die geheel over voetbal gaan. Voor fictie geldt dat de boeken volledig aan Ajax moeten zijn opgehangen, zodat enkele strip- en jongensboeken wel zijn opgenomen, maar Philip Marcus' roman 'De weg naar Oude God' en Bert Hiddema's detective 'Dubbele mandekking', ondanks hun vele verwijzingen naar Ajax-wedstrijden, buiten de selectie vallen. De beide werkjes van Ajax' fysiotherapeut Salo Muller hebben het voordeel van de twijfel gekregen, ofschoon ze in feite weinig met Ajax te maken hebben. De keuzes die we hebben gemaakt zijn AJAX MAGAZINE IANÜARI 2001 109

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 109