Een aanslag op de oren De drum- en blaasorkesten bij Ajax In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen besproken die in het Ajax Museum te zien zijn. Deze keer is dat een foto te midden van andere memorabilia die herinneren aan Ajax' eerste landskampioenschap, in 1918. Het is de foto van een muziekkapel, die voor de hoofdtribune op het Ajax-terrein paradeert. ■Jtet was een heel bijzondere dag, 31 maart jp 18. Voor de eerste maal in zijn geschiedenis werd Ajax afdelingskampioen van de hoogste klasse. In eigen huis werd het gerenommeerde Sparta, dat met onder anderen Bok de Korver drie maal achtereen landskampioen was geweest, met maar liefst 4-1 verslagen. De chroniqueur van het 'Gouden Jubileumboek' (1950) raakte ruim dertig jaar later opnieuw in vuur en vlam toen hij zich de gebeurtenis voor de geest haalde: 'De Natris en Gupffert scoorden in drie minuten drie schitterende doelpunten. De "Overdekte" was niet meer tot bedaren te krijgen, m'n vrouw trok haar mantel uit en supporterde de rest van de wedstrijd in haar japonnetje verder. En Dirk Knecht dichtte die avond ons clublied "Een juichtoon dav're langs de velden, voor ons dierbaar Rood en Wit!". En Emile Painparé componeerde er de muziek bij.' Welhaast een orgie aan festiviteiten volgde op deze kampioenswedstrijd en niet de minste daarvan was het hijsen van de Kampioensvlag. Voor die gelegenheid had men speciaal een muziekkapel laten komen Terwijl de (kampioens)vlag in top staat, marcheert de muziekkapel voorbij. Ajax is afdelingskampioen (31 maart 1918). MMSEMMSTMKKEN door Carel Berenschot en Esther Scholten en er was ook een fotograaf besteld. Er bestaat namelijk een foto van drommen mensen, die eigenlijk allemaal het liefst zélf Foto: Collectie Ajax de vlag willen hijsen, én een foto van het muziekcorps, dat ordelijk langs de hoofdtribune marcheert. Ging het destijds om een eenmalige muzikale hulde aan de triomferende club, tegenwoordig behoren blaaskapellen en drumbands in een voetbalstadion eigenlijk tot het vaste meubilair. Ondergetekende kreeg deze zomer, tijdens de Euro 2000- interland Frankrijk - Nederland, een plaats 102 MAGAZINE JANUARI 2001

Magazine (1987-2007) | 2001 | | pagina 102