Ik ben blij dat de talenten kansen krijgen. Alleen daardoor is het mogelijk een beter beeld /an de speler te krijgen' prestaties toegewerkt. Als in een jaar alles tegenzit en de waardering vanuit de club voor de Musivue zo groot is, dan geeft dat voldoening.' Ajax 2 Ten tijde van de uitvoering van de revue was Olde Riekerink assistent-trainer bij het eerste elftal. Nadat Jan Wouters in december 1998 was aangesteld als trainer van het eerste elftal, nam Olde Riekerink diens taken bij het tweede over. Niet lang daarna haalde Wouters hem als assistent bij het eerste en met ingang van het huidige seizoen begon hij aan een tweede periode als verantwoordelijke man voor Ajax 2, de groep die per definitie een aantal specifieke aspecten kent. Olde Riekerink: 'De consequentie van het trainerschap van een tweede elftal is dat je niet altijd met dezelfde jongens kunt spelen. Dat gaat soms ten koste van de teamcohesie. De doelstelling van dit elftal is gericht op de ontwikkeling van jong talent en het terug laten keren van spelers uit het eerste elftal na bijvoorbeeld een blessureperiode. De verwachting is dat je spelers opleidt voor het eerste elftal. De doelstelling moet zijn dat we goed opleiden, de daaruit voortvloeiende consequentie is dat je kampioen kunt worden. Al met al bestaat de groep uit een redelijk vaste, niet al te grote kern. Ik heb goede verwachtingen voor dit seizoen. In de competitie gaat het steeds beter en ook in het bekertoernooi presteren we goed. Vergeleken met vorig jaar zijn er meer jongens die dicht tegen het eerste elftal aanzitten. Een aantal spelers moet het kunnen halen. Ik ben blij dat de talenten kansen krijgen. Alleen daardoor is het mogelijk een beter beeld van de speler te krijgen. Een talent kenmerkt zich door een periode van grilligheid waarin je hem mag beoordelen, niet veroordelen. Talent is aangeboren geluk. De individuele ontwikkeling van een voetballer vertoont toppen en dalen. Je probeert de spelers ervan bewust te maken dat het niet alleen maar óf goed óf slecht gaat. Ik vergelijk het weieens met het beklimmen van een berg, dan kom je in een poging de top te bereiken ook steile en vlakke stukken tegen. Mindere periodes horen er zeker ook bij. De spelers moeten daarmee om kunnen gaan; zij moeten leren van de consequenties die het vak voetballer met zich meebrengt. Dat besef probeer ik over te brengen op mijn spelers. Ik beschouw dat als een van mijn voornaamste taken.' De groepsprocessen boeien hem ('Juist de omgang met de sporters is iets wat ik ontzettend leuk vind.'), maar het tweede elftal van Ajax is als het aan Jan Olde Riekerink ligt niet het eindpunt: 'Op termijn wil ik verder. Ondanks het feit dat ik wat ik nu doe, als zeer bevredigend ervaar, wil ik ook die laatste stap nog eens maken. Als er straks een kans komt, hoop ik die te herkennen en te mogen grijpen. Ik denk naast de D-tjes ook een eerste elftal te kunnen trainen. Als ik voldoende bagage in mijn rugzak heb zitten, ben ik klaar voor de laatste stap. Die basis is voor mij belangrijk om straks door te kunnen groeien. Je moet eerst leren lopen om te kunnen springen. Ik heb gekozen voor het tweede elftal en het team van technische en medische mensen waarin we nu werken. We volgen een nieuwe strategie, waarmee we het tweede elftal vooral uit jonge, bij voorkeur Nederlandse talenten willen laten bestaan. Ik sta daar honderd procent achter. Het is de enige manier om Ajax terug te brengen naar de top en ik hoop mijn steentje daaraan bij te mogen dragen. Als ik straks een nieuwe uitdaging aanga, dan moet ik met veel voldoening terug kunnen kijken. Hopelijk speelt Ajax dan weer om alle prijzen mee!' qn AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 90