bepalen de spelers en de mensen met wie je heel nauw samenwerkt. Het oordeel van de elftalleiders, de medische staf en collega trainers uit mijn directe omgeving is voor mij het belangrijkst. Zij zijn de enigen die werkelijk een goed beeld van mij kunnen schetsen. Ik kan wat dat betreft met een geweldig gevoel terugkijken. Het clubbelang en de ontwikkeling van de jonge talenten van Ajax hebben altijd voorop gestaan. De mening van omstanders die van afstand oordelen, vind ik niet belangrijk.' Wel kan hij aangeven wat eigenschappen zijn die hem als trainer typeren: 'De betrokkenheid bij het team typeert mij. Ik denk dat ik een menselijke coach ben. Iemand die zich naar zijn spelers toe voordoet zoals hij zich voelt, het oog voor detail in de loop der jaren heeft ontwikkeld en zijn spelers op een gestructureerde manier het voetbalspel bij probeert te brengen. Om de wedstrijd vanaf de bank goed te kunnen observeren is het van belang emoties zoveel mogelijk onder controle te houden. Erg juicherig ben ik tijdens een wedstrijd niet.' Tussen het trainen van D-junioren en van jonge fullprofs die toewerken naar de stap naar het eerste elftal, lijkt een wereld van verschil te zitten. Het typeert Olde Riekerinks visie op het trainerschap dat hij toch nadrukkelijk ook overeenkomsten ziet. 'De kern van coachen is beïnvloeden. Bepaalde facetten van het voetbalspel blijven hetzelfde: het samenspel, de omgang met ruimtes, het zien van oplossingen, samen verdedigen. De Dl speelt elf tegen elf en het eerste elftal ook. Elk niveau vraagt echter wel om een eigen manier van beïnvloeden. Bij de jongste jeugd ligt de nadruk op techniek, terwijl het accent bij het eerste voornamelijk op de tactiek ligt. Het verschil zit voornamelijk in de communicatie en de eisen die je aan een elftal mag stellen. Je moet je in alle facetten aanpassen aan het ontwikkelingsniveau. Een bijzondere, voor velen onvermoede kwaliteit van de soms wat koel en ongenaakbaar lijkende Olde Riekerink kwam aan het licht bij de uitvoering van de Ajax-musivue 'n Juichtoon davre langs de velden in april van dit jaar. De trainer toonde zich een echte clubman en nam in de jubileumrevue een rol voor zijn rekening. Hij deed het met verve. Olde Riekerink bleek te beschikken over een onmiskenbaar acteertalent en een bovenmodale muzikale aanleg. Repetities en uitvoering bleken voor hemzelf een ervaring waarop hij met een gevoel van bevrediging kan terugkijken. En vanzelf trekt de analyserende trainer een vergelijking. 'Op toneel kroop ik in de huid van een speler en zong onder meer een door Uri Coronel en mij geschreven lied over het gras in de Arena. Het proces dat we als groep amateurtoneelspelers doormaakten was fantastisch om mee te maken. Net als met een groep voetballers werd ook hier heel intensief naar bepaalde AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 89