'Een voorwaarde om als trainer te slagen is dat het leidinggeven e in het bloed moet zitten' Betrokkenheid Of Jan Olde Riekerink een goede trainer is, is een vraag die hij niet zelf beantwoordt: 'Dat ingedeeld in twee categorieën: de praktijktrainer en de theorietrainer. Ik vind dat beide typen trainers hun voor- en nadelen hebben. Een voorwaarde om als trainer te slagen is dat het leidinggeven je in het bloed moet zitten. Velen voelen zich geroepen, maar slechts weinigen zijn uitverkoren.' Na zijn stage bij de Al werd Olde Riekerink door Co Adriaanse, toenmalig hoofd van de jeugdopleiding, aangenomen bij Ajax. Hij trainde de Dl, de D2, de B2 en het vlaggenschip, de Al. Over Adriaanse: 'Er is geen verschil tussen de Adriaanse bij wie ik stage liep en de huidige hoofdtrainer Adriaanse. Hij heeft een eigen, duidelijke visie en volgt zijn eigen weg.' Dat doet Olde Riekerink zelf ook: 'Ik volg mijn lijn en ben tevreden over de weg die ik tot nu toe heb bewandeld. In het verleden heb ik de keuze gemaakt voor een gelijkmatige opbouw van mijn carrière. Het opleiden van talentvolle, jeugdige en enthousiaste sporters is een uitdaging die me zeer aanspreekt. Iedereen bepaalt zijn eigen lijn. Voor de keuze van bijvoorbeeld Robert Maaskant om heel vroeg in zijn carrière als hoofdtrainer werkzaam te zijn, in zijn geval bij RBC Roosendaal, kan ik waardering opbrengen. Maar een dergelijke keuze zou ik nooit hebben gemaakt. De behoefte om door te groeien is bij mij altijd aanwezig geweest en gelukkig heb ik daar binnen Ajax ook de kansen voor gekregen. Zo heb ik de afgelopen acht jaar op professioneel gebied samen kunnen werken met onder meer Ton Pronk, Hans Westerhof, Louis van Gaal, Jan Wouters, Morten Olsen en Co Adriaanse. Allemaal professionals van wie ik veel heb opgestoken. Het meest waardevolle dat die samenwerking mij persoonlijk heeft opgeleverd is de bevestiging van mijn eigen visie. Dat is met aanvallend voetbal, gebaseerd op samenspel, resultaat behalen en het publiek vermaken. De coach is in dat proces de vormer. Succes is een reis met de coach als machinist.'

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 87