Het trainerschap volgens Jan Olde Riekerink AfJAKï 'Coachen is beïnvloeden' Jan Olde Riekerink houdt zich sinds 1994 bezig met het opleidingstraject van jeugdig Ajax-talent. Dit seizoen als trainer van Ajax 2. Eenmaal verhalend over zijn professie klinken in de woorden van de geboren Hengeloër passie en ambitie door. Passie voor het spel, het begeleiden en opleiden van talent en de club zelf. En de ambitie om het ooit ook op het hoogste niveau te wagen. mteerde op zijn :aan in het betaalde [argon was hij een speler T-vier-positie: een niet al te roeier die het overzicht hield en een redelijke pass in de benen had. 'Dat overzicht zorgde ervoor dat ik meestal wel op de goede plaats stond.' Al snel tijdens zijn profperiode bij Sparta deed de voetballer zijn eerste trainerservaring op. Als 21-jarige verzorgde hij trainingen bij RWH in Ridderkerk. Door een, naar later bleek, overbelasting van de lies moest Olde Riekerink verderop in zijn carrière twee jaar revalideren om als voetballer terug te kunnen keren op het hoogste niveau. Daarover zegt hij nu: 'Je leert jezelf tijdens zo'n revalidatie goed kennen. Die periode stond voor mij in het teken van: blik op oneindig en een oplossing vinden voor de problemen. Ik heb die hele tijdspanne meer gevoelsmatig dan rationeel beleefd. Achteraf komt het besef dat ik juist weer helemaal fit ben door Ronald Jonges foto's Louis van de Vuurst geworden doordat ik voor mezelf nooit vraagtekens heb gezet bij het slagen van de revalidatie. Dat is, denk ik, aardig symptomatisch voor mijn karakter: als je een keuze maakt, moet je daar ook de consequenties van aanvaarden.' Toen Olde Riekerink na twee seizoenen weer fit werd verklaard liep zijn verbintenis met Sparta af. 'Omdat ik twee jaar geen wedstrijd meer had gespeeld, werd me geen nieuw contract aangeboden. Omdat ik ook na de blessure weer betaald voetbal wilde spelen, ben ik verder gegaan bij Dordrecht '90. Die club had destijds ambitieuze plannen. We hebben daar nog twee periodetitels binnengehaald. Na een seizoen Dordrecht werd het Velsen, waar ik een driejarig contract bij Telstar tekende. Onder trainer Niels Overweg stond er een goed elftal, dat destijds de halve finale van het bekertoernooi bereikte.' Doelbewust De profvoetballer Olde Riekerink koos uit eigen beweging en doelbewust voor beëindiging van zijn actieve carrière. 'Bij Telstar heb ik mijn contract na twee seizoenen opgezegd omdat ik mijn trainersdiploma's wilde halen en in het kader van mijn ClOS-opleiding stage kon lopen bij Ajax. Op het CIOS was ik als 31-jarige de oudste van de klas. Joop Brand, mijn docent daar, betrok me dikwijls bij zijn les. Ik heb in die periode ook zelf lesgegeven op scholen. Op het CIOS, maar vooral de Academie voor Lichamelijke Opvoeding word je op zich geen goede leraar; wel krijg je de instrumenten aangereikt om het vak beter inhoud te geven. Trainers worden vaak AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 86