jongelingen opnieuw de kans om hun kunsten te vertonen. In de basis stonden zeven spelers met een gemiddelde leeftijd van negentien jaar. Met zijn zeventien jaar spande Rafael van der Vaart de kroon, maar ook Kevin Bobson (19), Andy van der Meyde (20), Cristian Chivu (19) en Petri Pasanen (20) hoorden nog bij de 'tienertoer'. Omdat Winter en Witschge weer terug waren van weggeweest en Fred Grim natuurlijk gewoon op doel stond, werd de gemiddelde leeftijd wel iets opgetrokken. Sportief viel er voor het jonge team weinig eer te behalen. Met een 6-0 voorsprong in het achterhoofd kun je slechts 'goed voetballen en winnen', zoals Co Adriaanse vooraf zei. Het winnen bleek geen probleem en ook het goede voetbal was bij vlagen aanwezig, maar toch ging er nog wel wat mis. Vooral kort na de aftrap had Fred Grim het erg druk en voorkwam de paal een achterstand. Maar toen de Belgische storm was geluwd, kreeg Ajax de zaak beter onder controle, scoorde Cedric van der Gun 1-0 en herhaalde hij dat kunstje nog eens in de tweede helft. De benjamin van het veld, Rafael van der Vaart, kwam ook nu weer tot scoren. Hij bepaalde de eindstand op 3-0. Met een totale score van 9-0 bewees Ajax dat het zich volkomen terecht plaatste voor de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi. De loting, een dag later, koppelde Ajax aan het Zwitserse Lausanne Sports. Nikos Machlas Op maandagavond 2 oktober stond het duel tegen SC Heerenveen op het programma. Een vreemd moment van de week om een competitieduel te spelen, hoewel duels op zondagmiddag al lang geen gewoonte meer zijn. Het schuiven met wedstrijden zorgt dan ook voor behoorlijke verschillen in gespeelde duels. Ajax lag echter nog aardig op schema en kon zich in alle rust voorbereiden op het duel in Friesland. Gezien de historie en de prestaties van de ploeg in de eerste zes competitiewedstrijden waren de verwachtingen niet al te hoog. Het elftal van Co Adriaanse draaide nog niet naar behoren en had moeizaam tien puntjes bij elkaar gesprokkeld in de zes duels tegen toch niet de sterkste tegenstanders. Het In het duel tegen KAA Gent pikte ook Rafael van der Vaart zijn treffer mee. Hij zorgde voor de 3-0 eindstand. Aanvoerder Aron Winter sluit Cedric van der Gun in zijn armen. Tegen KAA Gent scoorde de middenvelder twee van de drie doelpunten. uitduel tegen SC Heerenveen was voor Ajax een mooie gelegenheid om de negatieve spiraal in nationale uitduels te doorbreken. Even leek het erop dat die opzet zou slagen, maar uiteindelijk lukte het toch weer net.niet. Ajax begon met een heel nieuwe voorhoede, bestaande uit Van der Gun, Machlas en Wamberto. De beide buitenspelers stonden daarbij wat meer in de buurt van spits Nikos Machlas. De Griek maakte zijn rentree na langdurig blessureleed en zijn terugkeer zou succesvol blijken. Daar zag het overigens in het begin van de wedstrijd helemaal niet naar uit, want Heerenveen kwam al snel op voorsprong. Onder het toeziend oog van een paar Ajacieden mocht Jensen eerst op de lat mikken om de bal vervolgens via de rebound alsnog in het doel te schieten. Lange tijd keek Ajax tegen de achterstand aan, tot de ploeg in de tweede helft meer grip op het spel kreeg en ook beter ging spelen. Dit uitte zich in diverse kansen en het was uiteindelijk Nikos Machlas die die kansen om wist te zetten in twee doelpunten. Helaas betekende de voorsprong geen overwinning, want door een moment van onachtzaamheid in de Ajax-defensie kon Heerenveen de stand weer gelijktrekken. Ondanks de twee treffers van Machlas moest Ajax dus genoegen nemen met een gelijkspel en dat stemde de Griek somber. Trainer Adriaanse was echter wel tevreden over zijn optreden: 'Ik had niet verwacht dat Nikos al zover was. Dat belooft wat voor de toekomst,' sprak hij hoopvol. GBA Na het duel tegen Heerenveen stond Ajax een week te wachten met veel interlandvoetbal. Ondanks het feit dat er voor Oranje geen enkele Ajacied werd geselecteerd, waren er toch tien spelers die uitkwamen voor andere selecties. Jong Oranje kreeg een hoog Ajax-gehalte met Kevin Bobson, Andy van der Meyde, Cedric van der Gun, Youssouf Hersi en Rafael van der Vaart. André Bergdolmo AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 57

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 57