vertrouw op mijn eigen kwaliteiten en wil gewoon lekker spelen. Vooraf in de kleedkamer weet je dat het die wedstrijd moet gebeuren en dat we er vol op moeten. Maar ik laat altijd alles rustig op me af komen. En reken er maar op dat het talent dat er in zit, er vanzelf wel uit zal komen!' Je bent direct betrokken bij het eerste elftal. Maar is de overstap van jeugd naar senioren niet makkelijker en beter te maken met het tweede elftal als tussenstation? 'Ik zie het eerder als een voordeel dat ik deze kans krijg, omdat je direct op een hoger niveau leert voetballen. Je wordt sterker en kunt eerder op het hogere niveau mee. Al kan ik me wel voorstellen dat ik dit seizoen wedstrijdritme op zal doen in het tweede. Ik speel in ieder geval liever in het tweede dan dat ik wekenlang op de bank zit bij het eerste.' Ondanks het niet geringe leeftijdsverschil met het merendeel van zijn collega's voelt Van der Vaart zich op zijn gemak in de selectie. De onderlinge contacten zijn prima en ook met het wederzijdse vertrouwen zit het wel goed. De 'grote jongens' zijn met hem bezig, getuige de tips en aanwijzingen die hij tijdens trainingen krijgt. 'Het zijn vooral de kleinere dingetjes waar dan op wordt gewezen. Bijvoorbeeld dat ik wat rustiger aan de bal moet worden, of dat ik gewoon lekker moet gaan spelen. Het contact met meerdere jongens is goed, het is niet zo dat ik bijvoorbeeld met Richard Witschge meer contact zou hebben omdat we op dezelfde plaats kunnen spelen. Er wordt in de groep onderling veel gepraat. Ook door de trainer. Hij geeft iedereen evenveel aandacht.' Perplex Zijn Europese debuut in Gent tegen de plaatselijke KAA verliep 82 minuten zorgeloos. Toen hij acht minuten voor het einde van het treffen doel trof, belandde hij even in een roes. Over het bewuste moment: 'Omdat ik helemaal vrij stond, had ik alle tijd om de bal in te schieten. Toen ik me realiseerde dat het een doelpunt was, stond ik toch even perplex. Ik heb het restant van de wedstrijd eigenlijk alleen maar aan het doelpunt gedacht.' Zijn eerste doelpunt in de Arena volgde twee weken later, in de return tegen KAA Gent. Ditmaal trof hij doel met een welgemikte volley. Als een mooie en kostbare herinnering aan zijn Europese escapades resteert het shirt dat hij bij zijn debuut in het UEFA-Cuptoernooi droeg. Op korte termijn verdwijnt het kostbare kleinood zelfs achter glas, voor een mooie plaats in een jongenskamer. 'Dat shirt wordt ingelijst. Ik ben niet iemand die z'n voetbalshirt ruilt, ik houd liever mijn eigen shirt.' Familieaangelegenheden Het voetballen werd Van der Vaart met de paplepel ingegoten. Op vierjarige leeftijd zorgde hij voor de eerste balomwentelingen bij amateurclub De Kennemers uit Beverwijk. Vader Ramon (hij rijdt zijn zoon nog iedere dag naar de Arena) en broertje Fernando verdedigen nog ieder weekeinde het zwart en rood van de club uit de IJmond. Omdat moeder Van der Vaart de verrichtingen van de familie vanaf de zijlijn volgt, gelden de zondagen op het terrein van De Kennemers al sinds oudsher als heuse familieaangelegenheden voor de Van der Vaartjes. Al helemaal toen ook de oudste telg uit het gezin er nog speelde. Toen al in een vroeg stadium van zijn carrière bleek dat Van der Vaart een meer dan gemiddeld voetbaltalent bezat, volgde in 1993 zijn deelname aan de jaarlijkse Ajax-instuif. De instuif verliep succesvol, waarna de linkspoot na enkele proefwedstrijden werd aangenomen als lid van de club uit (toen nog) de Watergraafsmeer. Na vrijwel alle niveau's van de jeugdopleiding succesvol te hebben doorlopen, sloot Van der Vaart eind vorig seizoen het hoofdstuk van de jeugdopleiding af. Ajax-specialist Bobby Haarms is ervan overtuigd dat Van der Vaart ook de laatste stap succesvol moet kunnen zetten. Haarms: 'De eerste keer dat ik hem zag spelen, viel het me niet direct op, maar toen ik hem voor de tweede keer in actie zag drong pas echt tot me door dat we er weer eentje hebben lopen. Maar als meneer Van der Vaart het echt wil halen zal hij mentaliteit moeten tonen, leven als een monnik en door een muur willen gaan. Het is aan hem dat de komende tijd te bewijzen!' iemand die z'n voetbalshirt ruilt, ik houd liever mijn AJAX AA A G A Z

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 42