'VI MANIER WAAROR AJAK MIJ fcENADERPE, MAAKTE INVMK. ZE Wl STEN AU-ES VAN ME maanden competitie verloren - van Vitesse - en voor zoiets ben je immers niet naar een van de meest befaamde clubs ter wereld gekomen. Heeft hij een slecht humeur? Weer gaan de schouders omhoog. 'Dat niet. Het gaat wel.' En de ogen dwalen af. Verrassende successen Vier jaar speelde Bergdolmo bij Rosenborg BK, dat onlangs voor de negende achtereenvolgende maal kampioen van Noorwegen werd. In die vier jaar boekten de Noren verrassende successen in de Champions League, en dat niet eens zozeer met het van de nationale ploeg bekende stugge verdedigen en counteren, maar met een frisse drang naar voren. 'Heel bijzonder,' zegt Bergdolmo met een zekere trots. 'In de eigen competitie is de tegenstand vaak heel zwak, maar Rosenborg heeft in thuiswedstrijden statistisch zowat de beste resultaten van alle Europese clubs geboekt.' In een seizoen dat Real Madrid de Champions League won, versloeg Rosenborg thuis zelfs de Madrilenen met 2-0, om overigens in de uitwedstrijd met 4-1 het loodje te leggen. Bergdolmo stond tegenover Clarence Seedorf. Glimlachend: 'Nee, thuis in Trondheim had ik geen moeite met hem. Hij moet van mij een nachtmerrie hebben gehad. We waren allemaal ongelofelijk goed die dag.' Al enige jaren aasde de op links opererende verdediger, die 30 maal international was, op een transfer naar het buitenland. Engeland liefst, een voorkeur die hij met de meeste Noren deelt. De noorderlingen volgen per traditie met fanatisme de Engelse competitie, waarvan alle wedstrijden uitgebreid in samenvatting of zelfs integraal op het scherm te volgen zijn. Voor Bergdolmo ging het jaar op jaar niet door. 'Heel teleurstellend. Het leek er altijd aan te komen, ik verwachtte er veel van, maar de ene keer haakte de belangstellende club opeens af, dan weer vroeg Rosenborg te veel geld, een derde keer zat er iets anders tussen. Het gebeurde ook wel dat een buitenlandse club nog één wedstrijd wilde zien en dan speelde ik niet goed. De laatste tijd dacht ik dat ik te oud was geworden voor een transfer, maar opeens was Ajax er. Volledig onverwacht.' Tegelijkertijd had echter een Engelse club zich gemeld, Derby County. Een club uit het geadoreerde voetballand, waarom dan toch voor Ajax gekozen, vraagt een mens zich af. 'Ten eerste maakte de manier waarop Ajax mij benaderde indruk. Ze wisten alles van me, ik was al een tijdje gevolgd. De Engelsen bleken niet bepaald van de details op de hoogte. Verder lokte de naam Ajax natuurlijk, nog niet lang geleden de beste club ter wereld. Ik zou daarnaast in Amsterdam de allereerste Noor worden; dat sprak me aan. En dan was er nog de omstandigheid dat je vanuit Amsterdam in anderhalf uur in Oslo bent. Daar wonen mijn familie en de meesten van mijn kennissen. Nadat mijn agent me had verteld dat Ajax in de markt was, is het snel gegaan.' De verdediger - 1 meter 88 - werd voor vier jaar gecontracteerd. Blikkenslager De afstand tussen Trondheim, thuishaven van Rosenborg BK, en Oslo bedraagt evenveel als de afstand Amsterdam-Parijs, 500 kilometer. André Bergdolmo komt uit de omgeving van Oslo. Hij werd 29 jaar geleden geboren, op 13 oktober 1971 in Skjetten, dat 20 kilometer van de Noorse hoofdstad ligt. Van 1985 tot 1996 speelde hij bij Lillestrom, ook zo'n 20 kilometer van Oslo gelegen. Zijn verhuizing naar Trondheim viel in slechte aarde bij de fans. Als hij in Oslo of daar in de buurt speelt wordt hij nog steeds voor Judas uitgescholden. 'Zo zijn fans; tussen de AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 27

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 27