meer. We hebben het over miljoenen. De Arena en de beursgang waren grote overgangen. Logisch dat het in eerste instantie allemaal wat klinisch lijkt. De Arena kwam te staan naast Ajax, dan is er tijd nodig om de Arena met Ajax te laten functioneren. Je wordt een NV, je gaat naar de beurs. Dat is een verzakelijking, een noodgedwongen verzakelijking, die automatisch doorslaat op het clubleven. Het kost even tijd tot je het evenwicht gevonden hebt tussen de NV en de AFC. Het is op dit moment officieel "AFC Ajax NV", met in kapitalen AFC ervoor en NV erachter, maar met Ajax ertussenin. Ajax is dus het bindmiddel. Dat moet je met hoofdletters schrijven, wat ervoor en erachter staat met kleine. En heel geleidelijk moet je die binding met de Toekomst weer naar je toehalen. De AFC is een beetje overvleugeld door de NV. Het evenwicht is verstoord, terwijl het heel goed samen kan gaan.' Een heel belangrijke stimulans daarin is als spelers van de Toekomst de kans krijgen de stap naar de Arena te zetten, zoals de afgelopen tijd weer wat vaker gebeurd is. Beenhakker: 'Dat is uiteindelijk waar het om gaat. We moeten terug naar een situatie die altijd de grote kracht van Ajax is geweest. Punt één: we moeten er, ondanks alle financiële belangen, weer een club van te maken, en twee: weer heel nadrukkelijk oog hebben voor de jeugd. Co heeft dat oog voor de jeugd, maakt ook 'Punt één: we moeten er ruimte in zijn beleid voor de jeugd. Automatisch maak je die afstand tot de Toekomst dan weer kleiner. De mensen daar weten dat er op ze gelet wordt en dat er met ze meegedacht wordt. Zien het resultaat van hun werk meer richting Arena komen, hebben dus weer meer voldoening van hun werk en gaan de volgende dag nog een stapje harder lopen. Het werkt door op je jeugdspelers weer een club van maken. en twee: weer heel nadrukkelijk oog hebben voor de jeugd' zelf, want die zien ook dat het weer kan, dat er op ze gelet wordt en dat er een trainer is die ze een keer een kans geeft als ze het goed doen. Dat geeft ook alweer een verkorting van de afstand die er mogelijkerwijs was.' Politieke beslissingen De voetbalwereld staat aan de vooravond van een omwenteling die mogelijk van dezelfde orde van grootte is als wat er gebeurde als gevolg van het Bosman-arrest. Na het Bosman-arrest konden spelers aan het einde van hun contract zonder vergoedingssom van club wisselen. Gevolg: clubs gingen langlopende contracten met de spelers afsluiten. Eurocommissaris Monti van mededinging dreigt nu ook een einde te maken aan het systeem van vergoedingen voor spelers die nog wel een doorlopend contract hebben. Daarvoor zou weliswaar een compensatieregeling in de plaats komen, maar die zou voor werkgevers (de clubs) een stuk minder aantrekkelijk zijn dan nu het geval is. De mogelijke afschaffing van het huidige transfersysteem, volgens de mededingingsautoriteit ingegeven door de onacceptabele verschillen in rijkdom tussen de Europese clubs, heeft tot grote onrust geleid. De voorstellen om de vrije afkoopsom af te schaffen zijn vooral voor de toptalent opleidende en leverende clubs bedreigend. Die contracteren immers hun voor veel geld opgeleide jeugdspelers voor langere perioden opdat ze op den duur ofwel in het eerste komen te spelen ofwel profijtelijk zijn bij verkoop. Of de UEFA en de FIFA bij machte zullen zijn om een alternatief transfersysteem te ontwerpen dat voldoet aan de wetten van de Europese Unie, is zeer de vraag. Beenhakker weet het ook niet: 'Het is inderdaad heel bedreigend, maar als club Foto: Louis van de Vuurst kun je er niets aan doen. Het zijn politieke beslissingen. Het enige wat je kunt doen is proberen met de nieuwe situatie zo goed en creatief mogelijk om te gaan. Enigszins geruststellend is dat de jeugd beschermd wordt, de clubs behouden rechten op spelers tot ongeveer 23 jaar. Maar dat het er niet gemakkelijker op wordt om je spelersbestand betaald voetbal te managen, is duidelijk. We zijn allemaal met langjarige contracten gaan werken met de bedoeling om na een paar jaar nog wat voor een speler te krijgen. Dat is dus een verzakelijking, een verkilling: je laat iemand een contract tekenen en je weet bij voorbaat dat hij het niet volmaakt. Hij tekent een contract om weer weg te gaan. Automatisch worden spelers veel meer 18 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 18