is. Beenhakker: 'Er is een beleidsplan waarin bijvoorbeeld staat dat we bij balbezit 3-4-3 willen spelen. Het is goed dat zo'n uitgangspunt vastligt. Maar het moet geen dwingend keurslijf worden, geen harnas waarin je nog amper kunt bewegen. Het voetbal ontwikkelt zich en een club is voor het te voeren beleid van veel factoren afhankelijk. Neem het spelersaanbod. Met de beschikbare voetballers is het uiteindelijk de bedoeling uitvoering te geven aan het opgestelde tactische beleid. Ook daar dienen we rekening mee te houden. Door een aantal dingen vast te leggen kun je wel een behoorlijke duw in de goede richting geven. Dat doe je door simpelweg te analyseren en hardop te denken met elkaar. Ajax heeft op dit moment 55 spelers onder contract, van wie de helft buitenlands is. Het gevolg van een bepaald beleid, maar wat willen we ermee? We denken nog steeds hardop: de integratie van Afrikaanse spelers in het Nederlandse en zeker het Ajax-voetbal verloopt moeizamer dan die van bijvoorbeeld Deense of Poolse voetballers; we willen de doorstroming van de jeugdopleiding naar het eerste elftal optimaliseren; we willen een zekere "verhollandsing" van Ajax; tegelijkertijd hebben we belangen in Afrika en Zuid-Amerika, dus dat botst. Hierover ga je met elkaar een aantal principe uitspraken doen en die zullen consequenties hebben. Dat is beleid. Je zoekt de goede weg, niet voor het hoofd van die afdeling of voor die en die trainer, nee, je zoekt de goede weg voor Ajax voor de komende vijftien of twintig jaar.' Kapitalen Het aanstellen van een technisch directeur was een van de aanbevelingen die gedaan zijn door de Commissie 2000. Deze heeft ook geconcludeerd dat Ajax een te kil imago heeft opgebouwd en weer meer een club moet worden. Beenhakker kent de club uit twee periodes in het verleden en kan meepraten over hoe het was. 'Als ik met een jeugdelftal van Feyenoord of Vitesse op de Toekomst kwam en ik kwam 'Er is een beleidsplan waarin bijvoorbeeld staat dat we bij balbezit 3-4-3 willen spelen. Het is goed dat zo'n uitgangspunt vastligt. Maar het moet geen dwingend keurslijf worden' Foto: Louis van de Vuurst al die mensen tegen die je al honderd jaar kent, dan proefde ik wel wat verschillen. In mijn laatste periode bij Ajax, van 1989 tot 1991, was Ajax een hechte familie. Alles hing aan elkaar. Op zaterdagochtend na de laatste training gingen we me z'n allen naar Ome Carel, zoals de Schippies en de Roytjes zeiden. Een bakkie doen bij Ome Carel en naar de pupilletjes kijken. En op zondag kwam iedereen naar de Meer toe, de ouders en de spelertjes. Er was binding, er was enorm veel sfeer en warmte binnen Ajax. Ik kan niet oordelen over de laatste jaren, maar je merkt wel dat dat een beetje weg is. Of dat alleen een kwestie is van de afstand tussen de profafdeling en de jeugdafdeling, is nog maar de vraag. Het huidige voetbal is al lang geen spelletje AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 17

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 17