'De Arena heeft een geweldige impuls gegeven aan de regio Zuidoost. Dat heb ik in het begin helemaal onderschat' niet vaak, omdat ik vrijwel niets met voetbal had. Toen ik "ja" tegen Van Thijn had gezegd en tevens heel enthousiast raakte over de plannen, was dat in eerste instantie omdat ik vond dat Amsterdam naast de diverse musea en het Concertgebouw een accommodatie als de Arena nodig had. Zo'n stadion past bij de infrastructuur van een internationale stad. Ik ben daarom blij dat de gemeente voor een fors gedeelte zijn nek heeft uitgestoken. Ajax en Amsterdam waren de belangrijkste betrokkenen, want Ajax' accommodatie voldeed niet meer aan de plannen die het bestuur voor de toekomst had. Zodoende raakte ik steeds meer bij het wel en wee van Ajax betrokken. Ik heb sinds die tijd natuurlijk veel met het bestuur van Ajax vergaderd. Het is sindsdien dat ik af en toe met plezier naar een voetbalwedstrijd ga (lacht hard). Het moet dan overigens wel een leuke wedstrijd zijn, want het niveauverschil begin ik zo langzamerhand ook te herkennen. Ja, mijn betrokkenheid bij het voetbal is nog jong. Ik heb zelf ook nooit gevoetbald.' Het functioneren van de Arena 'De Arena heeft vanuit mijn sector, de onroerendgoedsector in Amsterdam en omgeving, een goede dubbelfunctie gehad. Het stadion heeft voorts een geweldige impuls gegeven aan de regio Zuidoost. Dat heb ik in het begin helemaal onderschat. Kijk eensnwat er nu omheen wordt gebouwd. De multifunctionaliteit vind ik ook een krachtig punt. En voordat u het punt zelf aansnijdt, zal ik er maar over beginnen: het gras wordt als een geweldig nadeel gezien. Het is een tegenvaller, maar we moeten dit ook niet overdrijven, want in ieder groot stadion wordt de grasmat weieens een keer vervangen. Ik ben van boerenafkomst. Toen mijn vader nog leefde, zei hij tegen mij: "Ben je onze naam soms te grabbel aan het gooien, want het kan natuurlijk nooit dat er gras groeit in een overdekt stadion met slagschaduw en dergelijke." Zijn praktijkervaring leerde hem dat, en hij had gelijk. Natuurlijk kosten die grasmatten geld, maar we moeten dit ook niet overdrijven, want met één concert van Tina Turner kunnen er weer vier grasmatten in. Je moet zulke zaken inplannen. Als je vlak voor een nieuwe grasmat staat, kun je bij wijze van spreken eerst nog een olifantenshow geven. Dat is tekenend voor de multifunctionaliteit. Overigens verwacht ik dat we nog een gedeeltelijke schadeloosstelling krijgen, want er loopt een juridische procedure tegen degene die de grasmat heeft gegarandeerd. 'De intimiteit van de Arena is naar mijn mening fantastisch geworden. Het is een echt feestgebeuren. Uit het toegenomen aantal toeschouwers is gebleken dat de behoefte aan dit stadion er was. We hebben een bouwwerk neergezet dat zeer concurrerend is, dus van de gedane investeringen hoeft niemand spijt te hebben. In het begin was er een persoonlijk conflict met de heer Kranenberg, die alles heeft geprobeerd om de bouw van de Arena af te doen blazen en in plaats daarvan het Olympisch stadion te laten verbouwen. Maar daar waren wij tegen. Volgens mij heeft hij toen ook de gemeente Ouderamstel opgehitst, zodat we daar niet konden bouwen. Achteraf is dat een enorm geluk geweest, want daarna kregen we de huidige locatie die meteen enthousiast werd ontvangen door provincie en andere belanghebbenden. Alles keerde zich ten goede. We kregen ineens de mogelijkheid om een stadion op een enorme parkeergarage te bouwen. Vanaf het moment dat het plan voor het verwijderen van de bovenste ring van het Olympisch stadion ontstond, is het conflict met Kranenberg ook compleet omgebogen naar vriendschap, althans zo beschouw ik het nu. De Arena en het Olympisch stadion zijn nu immers complementaire accommodaties. Financieel is de Arena goed gefundeerd. Ik ga zelf pas bouwen als ik zeker weet dat ook de laatste deurknop kan worden betaald. Je moet nooit te veel lenen. We werkten met een verhouding van 75 procent eigen vermogen en 25 procent vreemd vermogen. In Arnhem was dit net omgedraaid. Dan kun je de problemen al voorspellen. Al met al is die Arena een geslaagd project. U zit wat dat aangaat dan ook tegenover een tevreden mens. 'Ik heb het commissariaat in twee periodes van vier jaar gedaan. Met de voorbereidingstijd van twee jaar erbij opgeteld, is dat ruim tien jaar. Dat vind ik mooi, dan wordt het tijd dat een ander het gaat doen. Ik vind niet dat iemand te lang in dezelfde functie moet blijven zitten. Bovendien, het stadion staat er. Daar ging het mij in eerste instantie om.' De kritiek op de Arena 'Ik begrijp heus wel dat er kritiek is geweest. Een verandering van oud naar nieuw roept altijd weerstanden op. Wat betreft de kritiek van de pers moet ik zeggen dat die mij niet heeft verbaasd. Ik heb me laten vertellen dat een journalist zo denkt: goed nieuws is geen nieuws en slecht nieuws wel. De journalisten gingen dus het slechte nieuws opzoeken en in een enkel geval zelfs creëren. Ik vind dan ook AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 167

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 167