Foto: Voetbal International West-Duitsland en Nederland luisteren op 21 juni 1988 in het Volksparkstadion naar de volksliederen. De Oranje-spelers die door een 2-1 overwinning geschiedenis zouden schrijven, zijn vanaf links: Ruud Gullit (AC Milan), Berry van Aerie (PSV), Marco van Basten (AC Milan), Ronald Koeman (PSV), Frank Rijkaard (Real Zaragoza), Jan Wouters (Ajax), Arnold Miihren (Ajax), Gerald Vanenburg (PSV), Erwin Koeman (KV Mechelen), Adri van Tiggelen (Anderlecht) en Hans van Breukelen (PSV). ovale vorm, met slechts aan één kant een overdekte tribune. En, zoals zoveel Duitse stadions, had het een atletiekbaan rond het veld. Tot 1974 veranderde er niet veel aan het stadion, dat in 1961 wel een lichtinstallatie kreeg. Het WK '74 inspireerde de directie tot het bouwen van een tweede overdekte tribune, aan de andere lange zijde. Het Volksparkstadion was de gastheer van drie WK-wedstrijden, waaronder de historische 1-0 overwinning van Oost- op West- Duitsland (waardoor Nederland in de tweede ronde West-Duitsland ontliep). Matchwinnaar Jürgen Sparwasser werd (even) wereldberoemd. Tijdens het EK '88 kreeg het Volksparkstadion slechts één wedstrijd toebedeeld, maar niemand in Nederland (en Duitsland?) zal het duel van 21 juni 1988 ooit vergeten. 61.331 toeschouwers zagen in het uitverkochte stadion Nederland in de halve finale met 2-1 winnen van West-Duitsland. De herinneringen zijn nog steeds vers: twee dubieuze strafschoppen, een opgefokte Van Breukelen, een sublieme Van Basten en dat even sublieme passje van Ajacied Wouters op Van Basten, vlak voor tijd: 1-2! Ronald Koeman, die zijn imposante achterwerk afveegde met het shirt van tegenstander Olaf Thon en 'teamchef Franz Beckenbauer, die Oranje in de spelersbus kwam feliciteren. 21 juni 1988: Nederland vierde opnieuw een bevrijding. Kinderdagverblijf Het Volksparkstadion is inmiddels flink gemoderniseerd, waarbij de vier nieuwe lichtmasten ongewild een trend zetten: de lichtbakken hebben de vorm van mobiele telefoons. Op het moment heeft het stadion een capaciteit van 55.000 overdekte plaatsen. Met het oog op het WK 2006 zal er nog meer comfort bijkomen. Dan zal het Volksparkstadion helemaal voor het hele volk zijn: niet alleen zit je er droog, maar er is ook een kinderdagverblijf en, achter het stadion, een begraafplaats. Van de wieg tot het graf in het Volkparkstadion, kortom. Ajax trof HSV op 21 oktober 1987, in de tweede ronde van het toernooi der bekerwinnaars. Drie (aanstaande) uitblinkers van West-Duitsland - Nederland waren er niet meer bij: Marco van Basten speelde nu in Milaan, Frank Rijkaard was anderhalve week eerder bij Ajax opgestapt, het 'eeuwige gezeik' van trainer Johan Cruijff zat zijnde. En Jan Wouters was wel aanwezig, maar reed de dag voor de wedstrijd op het trainingsveld rondjes op een fiets: knieblessure. Neen, sommige acteurs hadden die avond beduidend andere namen (Hennie Meijer). Het waren zorgelijke tijden voor Ajax én HSV, die in de eigen nationale competities reeds ver achterop lagen. Maar Ajax was wel regerend bekerhouder en een Duitse tegenstander is altijd lastig. HSV-manager Felix Magath, die als speler in 1983 HSV tegen Juventus de enige Europa Cup 1 bezorgde, prees Ajax vooraf de lucht in. Hij moest wel, want de prijzen voor kaartjes in het Volksparkstadion waren twintig procent verhoogd. 'Het toppunt van arrogantie' oordeelde een Hamburgse krant, die een halfleeg Volksparkstadion voorzag. Die voorspelling kwam uit: 24.600 toeschouwers kwamen op het duel af. Het Nederlandse leger had tweeduizend in de buurt van Hamburg gestationeerde militairen gratis naar het stadion vervoerd. De militairen kregen een oranje shirt aan. Ondanks de aanwezigheid van militairen op de tribune zorgden andere Nederlanders voor veel overlast. Een groep Ajax-supporters bestormde vanaf hun staantribune het dak van de marathontribune, dat dreigde in te storten. Ajax-directeur Arie van Eijden probeerde de raddraaiers via de geluidsinstallatie tot rust te manen. Andere fans verbrandden HSV-vlaggen en ook werd een kassa overvallen. Flanke Op het veld had Ajax andere zorgen. Naast Wouters waren ook Peter Boeve en Frank Stapleton geblesseerd. Stapleton zag AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 143