Over het algemeen boekt Ajax in de Europa Cup goede resultaten tegen Duitse clubs. Vaak kijken de hiërarchisch ingestelde Duitsers vooraf torenhoog op tegen het grote Ajax. Dat was bijvoorbeeld het geval in 1973 (Bayern A/Vünchen), 1996 (Borussia Dortmund) én 1987, toen Ajax als Europa-Cup-2-houder moest aantreden in het Volksparkstadion van Hamburger SV. Ook nu liet Ajax een goede indruk achter, al werd het grootste Nederlandse voetbalsucces in het Volksparkstadion niet door Ajax behaald. Foto: Team 2-lmago/Omnipress Duitse stadions (onder andere Düsseldorf en Berlijn) bevond zich bij het stadion een openluchtzwembad. Het Altona-stadion had er maar liefst drie. Het stadion had een badkuipvorm, was zeer open en had slechts één bescheiden overdekte tribune (1.874 zitplaatsen). De totale capaciteit bedroeg 41.874. Plannen werden gesmeed om de capaciteit uit te breiden tot maar liefst honderduizend plaatsen, maar de Tweede Wereldoorlog verhinderde de uitvoering ervan. Na de oorlog gebruikten in Duitsland gestationeerde Britse strijdkrachten het stadion vier jaar lang. In 1951 begon men dan aan de langverwachte uitbreiding, al was het uiteindelijke resultaat nog relatief beperkt (75.000) in vergelijking met de oorspronkelijke plannen. Bij de uitbreiding werd gebruikt gemaakt van het puin van de in de oorlog verwoeste plaatsen Altona en Eimsbüttel. Op 12 juli 1953 openden twee speciale stadsteams, die van Hamburg en Birmingham, het stadion, dat werd omgedoopt in Volksparkstadion. Hamburger SV, driemaal landskampioen in de jaren twintig, maar op dat moment niet landelijk succesvol, nam één groot idool mee naar het Volksparkstadion: Uwe Seeler. De aanvaller speelde er tot 1970 en is met 137 doelpunten nog altijd clubtopscorer. In 1960 behaalde Seeler met HSV zijn enige landskampioenschap. Jürgen Sparwasser Ondanks de aanwezigheid van Seeler en ook Willi Schultz, moest men voor absoluut topvoetbal tot in de jaren tachtig niet in Hamburg zijn. Tenzij men de clubsentimenten opzij zette en fan was van het West-Duitse nationale elftal, want die Mannschaft bleef kind aan huis in het Volksparkstadion. Dat was nog steeds geen overdreven luxueus stadion. Het had een AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 141