Voor de zesde keer in zeven jaar tweede KATERN 1991-1992 Foto: Guus Dubbelman Ajax opende het seizoen sterk met ruime overwinningen. Op de zesde speeldag werd de rust ruw verstoord. Na afloop van Ajax - Fortuna Sittard (3-1) maakte Michael van Praag bekend dat Leo Beenhakker met onmiddellijke ingang was opgestapt. De technisch directeur, die afgelopen zomer zijn contract had verlengd en op wiens verzoek de technische en medische staf grondig waren gereorganiseerd, meende een aanbod van Real Madrid om terug te keren, niet te kunnen weigeren. Ajax voelde zich 'belazerd', zo sprak Van Praag. Met het onverwachte vertrek van Beenhakker moest Ajax snel handelen wat betreft de opvolging. De oplossing hiervoor vond men in eigen huis, waar de 40-jarige assistent Louis van Gaal met onmiddellijke ingang de functie hoofdtrainer kreeg. In zijn maiden speech koos Van Gaal niet de weg der voorzichtigheid. De voormalige leraar lichamelijke opvoeding verklaarde altijd strikt eerlijk en rechtvaardig te handelen. 'Teambuilding' was zijn toverwoord. Tijdens Van Gaals eerste thuiswedstrijd, tegen Sparta, klonk vanaf de tribunes de roep om Johan Cruijff, een vast ritueel in mindere Ajax-tijden. Van Gaal trok zich niets van het gebrek aan vertrouwen aan, ook niet nadat Ajax twee uitwedstrijden achter elkaar had verloren. Van Gaal sleutelde aan het elftal: Van Loen verloor zijn plaats aan Pettersson en Wim Jonk kwam als spelbepaler 'op 4' (Van Gaal gaf aan de posities in het elftal een vast nummer), waarna Wouters linkshalf werd. In december vertrok Wouters naar Bayern München. Daardoor kwam er een plaatsje vrij voor de onvermoeibare Michel Kreek, de longen op het middenveld. De ommekeer kwam het meest tot uiting in de UEFA Cup, waarin Ajax schitterende wedstrijden speelde tegen AA Gent, Genoa en Torino. De uiteindelijk gewonnen UEFA Cup maakte het seizoen meer dan goed. In de competitie bleef Ajax sinds half december 1991 ongeslagen, maar de in de beginfase verloren punten bleken funest. PSV werd weer kampioen (voor de zesde keer in zeven jaar, net als Ajax' tweede plek), maar het was Ajax dat de harten van de voetballiefhebbers gestolen had. Het was de laatste keer dat Ajax op de tweede plaats eindigde. Midden jaren negentig waren alleen de bovenste plaatsen goed genoeg, en daarna volgde een flinke inzinking, met de eindklasseringen 4, 6 en 5. De uitspraken van Adriaanse over die plaats bij de eerste vijf, zijn dan ook niet onrealistisch. De wisselende resultaten in de competitiestart geven hem vooralsnog gelijk. Ajax bedankt het publiek na de 1-0 overwinning die het op 19 januari 1992 in het Olympisch stadion behaalde op de latere kampioen PSV. Het kan nu nog alle kanten op. Bovendien is er, in het licht van deze special, één ding wezenlijk veranderd; een tweede plaats staat niet meer voor 'net niet'. Tegenwoordig is een tweede, of zelfs derde, plek voldoende voor deelname aan de liga van de 'Champions'. Anno 2000 betekent een tweede plaats ook de eerste plaats. Eindstand eredivisie 1.PSV 34 25 8 1 58 82-24 2. Ajax 34 25 5 4 55 83-24 3. Feyenoord 34 20 9 5 49 54-19 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 139

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 139