Nog een hele prestatie KATERN 1988-1989 Het lek was in het nieuwe seizoen nog niet boven, integendeel. 'Om de kloof met PSV te dichten', zoals de doelstelling luidde, had voorzitter Ton Harmsen zijn ski-vriend Kurt Linder overgehaald om trainer van Ajax te worden. De Duitser was al een poos niet meet' werkzaam in het topvoetbal, maar voor zijn wintersportmakker wilde Linder er wel in terugkeren. Het werd een dramatische periode. Vanaf het begin wist Kurt Linder niet te overtuigen. Niet bij de pers, die hij zeer wantrouwend tegemoet trad. En niet bij de spelers, die hij niet duidelijk kon maken wat hij nou precies bedoelde. Ook twijfelde Linder openlijk aan de kwaliteiten van talenten als Dennis Bergkamp. Verder verklaarde Linder dat de aankopen Ron Willems en Hans Werdekker buiten hem om waren gedaan. Met zo weinig vertrouwen in zijn eigen selectie opteerde Linder dan ook voor een behoudend systeem, zonder vaste vleugelspelers. Deze Ajax-onwaardige aanpak werd al in de eerste wedstrijd afgestraft bij Fortuna Sittard: 2-1. Lichtpuntje was een andere aankoop, de Zweed Stefan Pettersson (overigens ook gekocht zonder dat Linder hem had zien spelen). Na twee saaie thuisoverwinningen, ging Ajax ook in zijn tweede uitwedstrijd onderuit. Twee dagen nadat tegen Roda JC een 2-0 voorsprong uit handen was gegeven (het werd ternauwernood 3-3) besloten Linder en Ajax uit elkaar te gaan. Spitz Kohn en de ambitieuze Louis van Gaal namen samen het roer over, al trad Kohn naar buiten toe op als verantwoordelijke man. Dat met het opstappen van Linder niet meteen het lek weer boven was, bleek na twee nederlagen binnen vier dagen bij PEC Zwolle en RKC. Ajax stond na zeven duels op de dertiende plaats. Dat was in ruim twintig jaar niet meer voorgekomen. Het oproer kraaide rond de Meer, waar een bewakingsdienst werd ingehuurd om het bestuur-Harmsen af te schermen. Dat zwichtte uiteindelijk voor de druk en (fysieke) dreigementen en stapte een week na het vertrek van Linder ook op. Tot overmaat van ramp onthulde eind september het weekblad Nieuwe Revu dat er tussen 1979 en 1985 bij ettelijke transfers door Ajax met zwart geld gewerkt was. De voormalige penningmeesters Lou Bartels en Ton Brandsteder alsmede Soren Lerby werden verhoord en in verzekerde bewaring gesteld op last van de Fiscale Opsporingsdienst (FIOD). Later ondergingen Ton Harmsen, Arie van Eijden en Maarten de Vos van Inter Football hetzelfde lot. In januari 1988 trad een nieuw bestuur aan, bestaande uit Michael van Praag (voorzitter), Arie van Os (financiën), Uri Coronel (commerciële zaken), André Kraan (technische zaken) en Hennie Henrichs (amateurs). Op sportief gebied krabbelde Ajax overeind. Twee maal zette Ajax dit seizoen de achtervolging in op PSV, dat het twee keer duidelijke versloeg. Onder meer via een serie van 23 punten uit twaalf wedstrijden kwam de landstitel weer binnen bereik. Een curieus eigen doepunt van Mark Verkuijl bij Volendam (1-0) bezegelde echter Ajax' lot. De club eindigde op de tweede plaats, met slechts drie punten achterstand op PSV. Gelet op de desastreuze seizoenstart nog een hele prestatie. Eindstand eredivisie 1. PSV 34 24 5 5 2. Ajax 34 22 6 6 3. FC Twente 34 11 18 5 53 78-31 50 74-32 40 47-25 Ajax versloeg PSV in het seizoen 1988-1989 zowel thuis (2-0) als uit (1-4), maar kon geen aanspraken maken op de titel. 135 Foto: George Verberne

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 135