Ruzie in de tent KATERN 1987-1988 Met het vertrek van Marco van Basten naar AC Milan kwam Ajax voor een onoplosbaar probleem te staan: wie moest zijn opvolger worden? Johan Cruijff kwam met twee suggesties: Hennie Meijer en de Ier Frank Stapleton. Al snel bleek dat vooral Stapleton moeite had met de speelstijl van Ajax. Bovendien was hij al na vier duels geveld door een hernia. Nog voor het einde van het seizoen werd Stapleton uitgeleend aan Derby County. Eigen kweek John Bosman was dit seizoen Ajax' goaltjesdief. Ook andere Cruijff-aankopen kwamen niet uit de verf. Zo werd de Deen Jan Sorensen al vrij snel teruggezet naar het tweede. Bij deze miskopen kwam ook nog het vertrek van twee basisspelers. Sonny Silooy kon bergen met geld verdienen bij het Franse Matra Racing de Paris. Cruijff gunde hem een financiële klapper en liet de verdediger gaan. Minder harmonieus verliep het afscheid van Frank Rijkaard. Met een 'schei toch uit met je eeuwige gezeik' (of iets in die trant) verliet Rijkaard op 25 september de training van Ajax. Hij verklaarde nooit meer onder Cruijff te willen spelen bij Ajax. Rijkaard was de kritische benadering van Cruijff, die bij andere vedetten als Van Basten en Van 't Schip wél had gewerkt, zat. Daarnaast was er de negatieve publiciteit geweest rond het tekenen van een contract bij PSV 'in ruil voor een stereotoren', terwijl hij nog een verbintenis bij Ajax had. In de media werd Rijkaard afgeschilderd als iemand die op zijn minst gezegd 'naïef was. Na maandenlange onderhandelingen vond Rijkaard tenslotte onderdak bij het Portugese Sporting Lissabon, dat hem echter te laat had gecontracteerd om nog te mogen opstellen. Rijkaard speelde vervolgens enkele duels op huurbasis bij Real Zaragoza, om in het nieuwe seizoen verkocht te worden aan het AC Milan van Van Basten en Gullit. Er was ook goed nieuws op het transferfront: de Zweed Peter Larsson, aangetrokken in december, was zonder Foto's: Collectie Ajax meer een versterking in de defensie. Ondertussen stond de positie van Cruijff zelf ter discussie. Niet alleen waren de resultaten in de competitie niet geweldig, ook het eigenzinnige gedrag van Cruijff stoorde het bestuur. Zo ergerde men zich aan het doordrukken van de Larsson-transfer door Cruijff. Cruijff op zijn beurt verweet het bestuur juist een lakse houding bij transfers, waardoor gewenste aankopen als de Deen Soren Busk er niet waren gekomen. De onderlinge basis van alle conflicten was het te voeren beleid van profclub Ajax. Cruijff wenste een professionalisering van de club naar Amerikaans model, waarin het bestuur het veel minder voor het zeggen zou krijgen. Een idee waar het meer behoudend ingestelde bestuur niet voor was te porren. De bom barstte toen Cruijff op 3 januari 1988 tijdens een etentje in Zandvoort aan voorzitter Harmsen vertelde dat hij zou opstappen. Cruijff was boos omdat het bestuur een mondelinge overeenkomst over contractverlenging, gedaan in oktober, ontkende. Een dag later werd tijdens een bestuursvergadering het ontslag geaccepteerd. Diverse lijmpogingen mislukten omdat zowel Cruijff als het bestuur geen publieke concessies wenste te doen. Uit de spelersgroep, die pro-Cruijff was, kwam ook weinig reactie, waarna het driemanschap Barry Hulshoff, Spitz Kohn en Bob Haarms met de zorg van het eerste elftal werd opgezadeld. Dit pakte qua resultaten goed uit, want Ajax werkte zich in de eredivisie omhoog, al was het oppermachtige PSV onbereikbaar en was het spel van Ajax na het vertrek van Cruijff een stuk minder spectaculair. De uiteindelijke tweede plaats werd als het hoogst haalbare beschouwd. In de Europa-Cup-2-finale tegen KV Mechelen verloor Ajax ongelukkig met 1-0. Na afloop lieten enkele Ajacieden de tranen de vrije loop. De spanningen van een hoogst chaotisch seizoen liepen hun royaal over de wangen. En er was het knagende gevoel dat grootmeester Cruijff in Nederland in tweeëneenhalf jaar niet verder was gekomen dan een tweede plaats. Eindstand eredivisie 1.PSV 34 27 5 2 59 117-28 2. Ajax 34 23 4 7 50 78-40 3. FC Twente 34 16 9 9 41 63-40 Zelfs een legbatterij eieren, op het veld gegooid bij Ajax - PSV op 7 februari 1988 (0-1), kon de Eindhovenaren niet van de titel afhouden. AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 133