Wel terug aan Europese top KATERN 1986-1987 Dat het harder zou worden, bleek al uit het aankoopbeleid: tot afgrijzen van sommige spelers en supporters trok Cruijff rouwdouwer Jan Wouters van FC Utrecht aan, en ook de aankopen Danny Blind (Sparta) en Arnold Scholten (FC Den Bosch) spraken niet echt tot de verbeelding. Met name het 'inruilen' van Vanenburg voor 'schopper' Wouters werd Cruijff flink kwalijk genomen. Niet in het minst door aanvoerder Marco van Basten, die in het openbaar zijn twijfels erover uitte of Ajax met een speler als Wouters wel de Europese top kon halen. Het antwoord gaf Wouters allereerst op de training door Van Basten onderuit te schoppen. En in de wedstrijden bleek al Vreugde in het Ajax-kamp nadat Marco van Basten de ploeg in de uitwedstrijd tegen Feyenoord op 2-1 gebracht heeft. Vanaf links: Marco van basten, Arnold Mühren, John van 't Schip, John Bosman, Danny Blind, Rob Witschge en Frank Rijkaard. snel dat Cruijff het - toch weer - uitstekend had gezien. Wouters bleek méér dan een schopper; vooral zijn tactisch inzicht en functionele traptechniek pasten uitstekend bij het frivole spel van Van Basten en consorten. Danny Blind bleek aan de rechterkant in de verdediging een betrouwbare kracht, die als opkomende back een prima koppel vormde met John van 't Schip. Na een ontluisterende 3-2 nederlaag in de tweede wedstrijd van het seizoen tegen FC Den Haag kwamen er nog twee nieuwe gezichten in de ploeg: Aron Winter en Rob Witschge. In het met 3-0 gewonnen duel tegen PSV speelde Winter tegen Ruud Gullit, die hij moeiteloos uitschakelde. En Witschge bleek de zoveelste speelse Ajax- linksbuiten. Minder technisch dan voorgangers als Keizer, Olsen of De Wit, maar net zo brutaal. Later in het seizoen baarde ook atheneum-scholier Dennis Bergkamp opzien. De competitie was lange tijd een nek-aan- nek-race tussen PSV en Ajax, maar nadat Ajax eind maart ongelukkig van PSV verloren had, liep PSV van de Amsterdammers weg. Maar, net als in 1969 en 1971, deerde de tweede plaats de club niet echt, want er werd wél een Europa- Cupfinale gehaald. Op 13 mei 1987 versloeg Ajax Lokomitive Leipzig met 1-0 en werd voor de eerste keer de Europa Cup 2 veroverd. De eerste Europa Cup na veertien jaar werd uitbundig gevierd, onder andere op het Leidseplein, waar een hevig vals zingende Marco van Basten het publiek tot tranen toe roerde met een geheel eigen versie van 'Oh, kleine jodeljongen'. Eindstand eredivisie l.PSV 34 27 5 2 59 99-21 2. Ajax 34 25 3 6 53 92-30 3. Feyenoord 34 15 12 7 42 73-43 Foto: Hans Peters

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 131