Voetbal alleen niet genoeg ommodore C KATERN 1985-1986 Euforie bij Ajax en zijn supporters in de voorbereiding op het seizoen. Ajax, de regerende kampioen, kreeg ook nog eens Johan Cruijff als nieuwe trainer, pardon: technisch directeur. Die had ook zoveel vertrouwen in spelers als Marco van Basten, Gerald Vanenburg, Ronald Koeman en John van 't Schip, dat hij slechts één speler aantrok: Arnold Mühren, voor de nodige routine. Tijdens het Amsterdam-710-toernooi voldeed Ajax tegen Hellas Verona en Atlético Mineiro aan de hooggespannen verwachtingen, maar in de derde competitiewedstrijd, thuis tegen PSV, ging het al mis: 2-4. Een superieur spelend Ajax was weggecounterd door PSV. Cruijff zat er niet zo mee: 'Ik denk dat wij de competitie alleen moeten maken. De tegenstanders lijken niet te willen voetballen naar hun mogelijkheden. Het vervelende is dat sommige opponenten ook nog met de winst naar huis gaan. Voor hun idee hebben ze het nog goed gedaan ook.' Cruijff zag het als zijn belangrijkste taak om het spel van Ajax aantrekkelijk te maken. Dat lukte zeer, met onder meer spectaculaire overwinningen op Sparta (9-0), FC Twente (8-1) en AZ '67 (8-2). Maar in de onderlinge wedstrijden tegen PSV en Feyenoord veroverde Ajax slechts één punt. Het leek Cruijff niet te deren; hij sprak geregeld over een leerpoces. Na een 2-1 nederlaag bij Roda JC op 25 maart groeide de achterstand op PSV tot vijf punten, terwijl de Eindhovenaren nog een wedstrijd te goed hadden. Cruijff moest toegeven dat 'het nu wel erg moeilijk zal worden om kampioen te worden'. Hij had in Kerkrade Van 't Schip buiten de basis gelaten en Vanenburg gewisseld. Hij was niet mild voor zijn protégés, waaronder ook Van Basten, die hij wel vaker voortijdig uit het veld haalde of in het tweede elftal liet opdraven: 'Met voetbal alleen red je het niet. Je zal ook een keer uit een ander vaatje moeten tappen. Tien wedstrijden kan ik ze nog beoordelen, dan moeten sommigen Foto: George Verberne zich bewijzen of ze op niveau willen blijven spelen.' Ronald Koeman en Gerald Vanenburg overleefden de schifting niet, al had het vertrek van Koeman naar PSV een financiële reden. Maar dat ook publiekslieveling Vanenburg naar de aanstaande landskanpioen zou vertrekken, kwam hard aan bij de supporters. Desondanks waren zij niet te beroerd om Vanenburg tijdens zijn laatste wedstrijden voor Ajax genadeloos uit te fluiten. Met de titel uit het zicht, kon Ajax zich richten op het verbeteren van het doelpuntenrecord van het seizoen 1966- 1967: 122 doelpunten. Maar in de laatste twee uitwedstrijden liet Ajax dit ook liggen (NEC 0-0 en Sparta 3-1). De teller bleef op 120 steken, in een zeer merkwaardig seizoen. Want hoe je het wendt of keert, leerproces of niet: Ajax was aan de competitie begonnen als de de regerende 120 doelpunten scoorde nummer twee Ajax in het seizoen 1985-1986. Op 8 december 1985 waren het er tegen Sparta negen, waarvan Marco van Basten er zes voor zijn rekening nam. Spartaan Louis van Gaal ziet het met lede ogen aan. landskampioen. Cruijff, die wel de KNVB- beker won, zag het anders: 'Het seizoen is voor mij geslaagd. Tachtig procent van de opleiding zit erop. Volgend seizoen zullen de spelers het pas echt moeten waarmaken Als er eentje niet goed functioneert, moet er een ander klaarstaan. Het zal straks harder worden.' Eindstand eredivisie l.PSV 34 27 6 1 60 100-22 2. Ajax 34 25 2 7 52 120-35 3. Feyenoord 34 19 6 9 44 74-50 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 129

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 129