Maar wel de Europa Cup! 1970-1971 KATERN Kort voor de Europa- Cupfinale liep Ajax het kampioenschap mis in een rechtstreeks duel met Feyenoord (1-3). Het doelpunt van Ove Kindvall dat Feyenoord op 1-1 bracht, maakte een einde aan een periode die 1082 minuten geduurd had waarin Heinz Stuy zijn doel schoon hield. Foto: Frans Hemelrijk In het volgende seizoen waren de rollen omgedraaid: nu had Feyenoord Cupzorgen (hoewel, de finale werd wél gewonnen) die ten koste gingen van de competitie. Ajax nam de landstitel weer over. In het seizoen 1970-1971 was het dus weer de beurt aan Ajax in het Europa-Cup-1-toernooi. In vergelijking met twee jaar terug was de selectie enigszins veranderd: Ton Pronk, Klaas Nuninga, Bennie Muller, Gert Bals en Ton Pronk waren verdwenen ten faveure van de jongeren (Gerrie Mühren, Johan Neeskens, Heinz Stuy en Dick van Dijk). De strijd aan de top was dit seizoen spannender dan ooit. Lange tijd hielden ADO, PSV, Sparta en FC Twente gelijke tred met Feyenoord en Ajax, of overvleugelden ze zelfs. Pas op de 23e speeldag stond Ajax voor het eerst bovenaan. Op de voorlaatste speeldag stond Ajax - Feyenoord op het overvolle Ajax-programma. Een week eerder was al de KNVB-beker tegen Sparta binnengehaald en vier dagen na Ajax - Feyenoord was er de Europa-Cupfinale tegen Panathinaikos. Toch kwam Ajax via Piet Keizer op voorsprong. Bij deze actie blesseerde Theo Laseroms Keizer zodanig dat hij meteen het veld moest verlaten. Daarmee was de toon gezet voor de tweede helft, waarin een keihard Feyenoord in de gietende regen Ajax op 1-3 bikkelde. Weg kampioenschap, maar alle aandacht ging uit naar de Cupfinale, die nu, tegen Panathinaikos, wel gewonnen werd. Ajax was erop gebrand om de Europa Cup van Feyenoord over te nemen, zoals ook in een van de talloze Ajax-singles verwoord werd: 'Zeg Feyenoord, we komen 't cupje halen'. Dat de Europa Cup belangrijker werd geacht dan de titel, bleek ook in het bekerduel tegen Feyenoord. Gelet op het overvolle programma besloot Michels het bekertoernooi te laten voor wat het was. Ajax liet enkele basisspelers (Keizer, Neeskens, Mühren) op de bank. Feyenoord kwam op voorsprong, maar fouten in de Rotterdamse defensie stelden Swart en Van Dijk in staat om Ajax op 1-2 te zetten. Ajax moest doorbekeren, wist ook Rinus Michels: 'Tja, als Feyenoord niet wil winnen, houdt het op.' Het was dit seizoen overigens de laatste keer in de competitie dat Ajax tweede werd achter de aloude strijdmakker. Aan de hegemonie van twee clubs in Nederland kwam langzaam een einde. Eindstand eredivisie 1. Feyenoord 34 26 5 3 57 82-25 2. Ajax 34 24 5 5 53 90-20 3. ADO 34 21 8 5 50 62-27 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 123

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 123