Feyenoord hinderlijk op en buiten het veld KATERN 1960-1961 De invoering van betaald voetbal in 1954 had de belangen in het Nederlandse voetbal flink aangescherpt. Kampioenschappen gingen nu om geld, en ook stond er Europees bekervoetbal op het spel. Ajax, dat in 1960 in een beslissingswedstrijd tegen Feyenoord kampioen van de landelijke eredivisie was geworden, rolde daarna met de KNVB en Feyenoord ruziënd over straat. De KNVB had het merkwaardige plan dat de deelnemer aan het Europa-Cuptoernooi maar via een extra nacompetitie bepaald moest worden. Landskampioen Ajax deed met tegenzin aan dat door Feyenoord gewonnen extraatje mee (en eindigde als laatste), maar wist de UEFA aan zijn zijde: de landskampioen en niemand anders kreeg toegang tot het Europa-Cup-1- toernooi. De Europa-Cupperikelen met Feyenoord (en ook PSV) kwamen hard aan in Amsterdam. In het clubblad van Ajax sprak men over 'het einde van de vriendschap met Feyenoord'. In het tweede competitieduel moest Ajax al op bezoek in de Kuip. Feyenoord- voorzitter Kieboom nodigde de Ajax- delegatie uit voor het gebruikelijke kopje koffie in de bestuurskamer. Het Ajax- bestuur sloeg bij monde van Jan Schubert de invitatie af en zegde, nogmaals, de vriendschap, 'zo die bij Feyenoord ooit heeft bestaan', op. In het stadion werd het Ajax-team onthaald op helse fluitconcerten. Het werd de doelpuntrijkste wedstrijd ooit in de hoogste klasse van het betaalde voetbal: 9-5. Bij rust leidde Feyenoord al met 5-2 en nadat Frans Bouwmeester er 8-2 van had gemaakt klonk er vanaf de tribunes 'tien, tien, tien'. Deze vernedering bleef Ajax in dubbel opzicht bespaard. De omroeper in het stadion verzocht de toeschouwers om dit 'onsportieve' geroep achterwege te laten. En op het veld kwam Ajax nog een beetje terug, tot 9-5. Na een aarzelende competitiestart van Ajax betwistten uiteindelijk toch Ajax en Feyenoord de titel. Maar een 2-0 nederlaag bij DOS, op drie wedstrijddagen van het einde, bezegelde Ajax' lot. In de jeugd zaten grote talenten. In de return tegen Feyenoord (1-0 verlies) maakte de 17-jarige Piet Keizer zijn debuut in het eerste. Keizer speelde dit jaar veel wedstrijden voor vertegenwoordigende elftallen van de KNVB, net als veel clubgenoten. Dit was volgens veel Ajacieden een belangrijke reden waarom het kampioenschap net aan Ajax voorbij ging. De teleurstelling was groot binnen Ajax, dat de meeste doelpunten had gescoord en de topscorer van Nederland in huis had. Henk Groot vestigde een nog immer bestaand clubrecord door 41 keer te scoren. Eindstand eredivisie 1. Feyenoord 34 24 5 5 53 100-40 2. Ajax 34 22 7 5 51 102-51 3. VVV 34 18 6 10 42 77-47 Foto: Collectie Aiax Kees Smit en Ger van Mourik nemen Feyenoorder Cor van der Gijp in de tang in de meest doelpuntrijke klassieker uit de geschiedenis. Rechts kijkt Coen Moulijn toe. 117

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 117