Nieuwe rivaal Feijenoord KATERN 1927-1928 Vóór de invoering van één grote landelijke divisie in 1956, de eredivisie, speelden de clubs in regionale competities. De kampioenen daarvan plaatsten zich voor de 'echte', landelijke kampioenscompetitie. In deze special beperken we ons tot dit ware werk. Afdelingscompetities waarin Ajax als tweede eindigde, laten we buiten beschouwing; de landstitel is immers niet op het nippertje gemist, omdat er niet eens werd deelgenomen aan de kampioenscompetitie. In 1928 had Ajax twee nationale titels op zijn naam staan. De club was weliswaar een begrip in het Nederlandse voetbal, en een landskampioenschap was 'het mooiste dat er in de Nederlandsche voetbalbeweging te verkrijgen is', zoals het clubblad meldde, maar meer dan de hoop dat 'we het in ieder geval een heel eind kunnen schoppen in de kampioenscompetitie', zoals Jan Grootmeijer in het clubblad schreef, was er niet. Op 18 maart 1928, de 28ste verjaardag van de club, opende Ajax de kampioenscompetitie met een 4-0 zege op NOAD. En ook tegen ZAC en Velocitas boekte Ajax goede resultaten. Het ging echter mis tegen Feijenoord (nog met ij), dat twee maal van Ajax won (1-0 en 0-3). In de, ironisch genoeg 'kampioenspuree' gedoopte, kroniek in het clubblad werd de nieuwe rivaal gefeliciteerd: 'De Paaschdagen brachten ons het bewijs dat de Rotterdammers dit seizoen iets sterker dan Ajax zijn.' Auteur Grootmeijer had het er moeilijk mee, maar kwam tenslotte tot het besef: 'Waarom zouden we het ontkennen? Niets siert den overwonnenen meer dan een ruiterlijke gelukwensch aan het adres der overwinnaars en in de eerste plaats willen wij ons van deze plicht kwijten.' En de tweede plaats van Ajax noemde Grootmeijer 'een zeer gunstig resultaat, waarmede wij heel tevreden kunnen zijn. Wel is Ajax geen kampioen, maar de naam van onze club was weer gedurende enkele maanden op aller lippen. De spelers hebben bewezen dat onze club er nog altijd mag zijn!' Kortom: tweede was zo slecht nog niet. Eindstand kampioenscompetitie 1. Feijenoord 8 6 0 2 12 17-9 2. Ajax 8 4 2 2 10 18- 9 3. NOAD 8 3 2 3 8 15-15 Foto: Collectie Ajax Ajax in 1927 in Het Stadion, het oude stadion bij het Olympisch stadion dat na de Spelen van 1928 werd afgebroken. Staand vanaf links: grensrechter R. Vunderink, Wout Iseger, Henk Anderiesen, Wim Anderiesen, Frans Rutte, Eddy Hamel, Jan de Boer, Theo Schetters, Wim Volkers, Dolf van Kol en fotograaf Dolf Desmit. Knielend: Henk Twelker en Cor de Vlieger AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000 109

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 109