De strijd tussen twee continenten De beker met de foute naam In de rubriek Museumstukken worden voorwerpen uit het Ajax Museum besproken die een bijzondere betekenis voor de club hebben. In deze aflevering is dat de trofee waarom binnenkort opnieuw wordt gestreden: de - officieuze - wereldbeker. Ajax won hem twee maal, in 1972 en in 1995. Het is al vaker opgemerkt, maar het kan niet genoeg benadrukt worden: de wereldbeker, waarom op 21 november weer wordt gestreden, bestaat niet. Die wereldbeker is namelijk geen beker, maar leen goudgekleurde bal op vier poten. Bovendien zijn de deelnemende clubs afkomstig van maar twee continenten, waarbij 'de rest van de wereld' met een plaatsje op de tribunes genoegen moet nemen. Natuurlijk zijn die continenten, MWSHWSrWKKEN door Carel Berenschot Zuid-Amerika en Europa, wat clubvoetbal betreft op afstand de sterkste, maar ook in de Afrikaanse en Japanse competities wordt tegenwoordig goed voetbal gespeeld. Foto: Frans Flemelrijk Krol, Swart en Stuy in 1972 met de wereldbeker, na twee wedstrijden (1-1 en 3-0) tegen CA Independiente uit Argentinië. De trofee bestaat als gezegd uit een goudkleurige voetbal, bijna op ware grootte. De bal 'ligt' in een verzilverde cirkelvormige houder waarop in vergulde letters coupe européenne-sud americaine staat. De cirkel steunt op zijn beurt op vier verzilverde staanders, die in een sokkel verankerd zijn. Aan de voorzijde van die sokkel zijn twee rondjes aangebracht: links een goudkleurige afbeelding van het werelddeel Zuid-Amerika in een blauwkleurige zee en rechts het beeldmerk van de UEFA. Het gehele gevaarte is zo'n zestig centimeter hoog en weegt veel. Het is daardoor een wat onhandige trofee. Wanneer de winnaars de beker aan hun fans tonen zijn ze zó uitgelaten dat ermee gezwaaid, gegooid en wie weet wat allemaal gedaan wordt. Steevast laat de bal, die met maar vier kleine schroefjes vastzit, los en valt op de grond. Dan zit er dus een deuk in. Ook Ajax is dat al een paar maal overkomen, maar gelukkig werd de trofee altijd vakkundig hersteld. Hoewel, wie goed kijkt kan nog steeds zien waar de deuken hebben gezeten! Het duel tussen de kampioenen van de twee continenten is in het leven geroepen nadat Europa in 1955 het Europa- Cuptoernooi had gekregen. Al snel bleek dat zo'n succes dat de Zuid-Amerikaanse clubs ook zoiets wilden. Na flink 104 AJAX MAGAZINE DECEMBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 104