Foto: Louis van de Vuurst de opleiding. Bij het CIOS in Goes kreeg ik wel de mogelijkheid om het hoogste diploma te halen. En ik was inmiddels toe aan een nieuwe uitdaging.' FC Den Bosch Vitesse en het Zweedse IFK Norrköping waren geïnteresseerd, maar het werd twee jaar FC Den Bosch. 'We maakten in het eerste seizoen een slechte start, maar uiteindelijk misten we op een haar na de nacompetitie. Na twee, drie maanden wilde het bestuur mijn contract al verlengen. Het tweede jaar waren we tamelijk succesvol: we haalden een vierde plaats en de nacompetitie, met goed voetbal. Maar wat je vaak ziet bij clubs als FC Den Bosch: je raakt je beste spelers altijd kwijt. Het eerste jaar verloren we bijvoorbeeld Van Nistelrooy, het tweede jaar Lucius. Toch riep de voorzitter dat het in het derde seizoen wel eventjes zou gebeuren. Toen ik daarop in een interview zei dat we dan toch echt een nieuwe spits nodig hadden, kostte me dat mijn ontslag. Na een paar maanden kreeg ik een telefoontje uit Zeist. Voor een functie als docent voor de opleiding coach betaald voetbal. En daarna kwam NAC.' Een halfjaar geleden wist Kees Zwamborn niet beter of er was voor hem een toekomst als hoofdcoach in de hoogste afdeling van het betaald voetbal. Met zijn club NAC stevende hij af op het kampioenschap van de eerste divisie, het bestuur van de Bredase club had al een persconferentie uitgeschreven voor zijn contractverlenging en er leek voor de geen vuiltje aan de lucht te zijn. Maar vreemd genoeg klikte het op een of andere manier niet tussen Zwamborn en sommige spelers - hoewel de nieuwe directeur opleidingen daar niet al te veel over kwijt wil. 'In ieder geval bleek dat een aantal spelers het niet eens was met de contractverlenging, omdat ze geen inspraak hadden gehad. Voor mezelf wist ik zeker dat ik nog steeds op dezelfde manier werkte en met mensen omging, maar als je te maken krijgt met achterdocht, is dat toch niet prettig. Dus toen Co Adriaanse me belde, hoefde ik niet lang na te denken. Als hoofdcoach werken is eigenlijk alleen echt leuk als je succes hebt.' Op één lijn Hij noemt zijn nieuwe functie 'een topbaan bij een topclub'. 'Een heleboel zaken zijn op mijn lijf geschreven en er liggen aardige uitdagingen. Ik vind het ook belangrijk wie er hoofdcoach is. Dat Co hier zit, speelt zeker mee. We zitten behoorlijk op één lijn. Mijn uitdaging is om de opleiding beter te maken, op alle niveaus. 'Tijdens de eerste fase - vanaf mei - heb ik me vooral ingewerkt. Overleg gevoerd met mijn voorganger, met Co, de directie en alle coaches. In de tweede fase wil ik een inventarisatie maken van de aanwezige spelers. Daar ben ik nu al druk mee bezig. Je moet toch weten over wie het gaat als je een speler moet beoordelen.' De laatste tijd wordt er bij Ajax veel gesproken over het overbruggen van de fysieke afstand tussen de Toekomst en de Amsterdam Arena. Het jeugd- en amateurcomplex moet verhuizen naar de trainingsvelden bij het stadion of andersom, vindt de club. Kees Zwamborn is het daar wel mee eens, maar... 'het moet ook realiseerbaar zijn. We moeten eerst de gevolgen goed overzien. De betrokkenheid van de betaald-voetbalclub bij de opleiding heeft in de eerste plaats met mensen te maken. Dat jeugdspelers af en toe meetrainen, dat eerste-elftalspelers op de Toekomst komen. Dat is misschien nog wel belangrijker dan de fysieke afstand. En die betrokkenheid is gelukkig op dit moment heel groot.' Durf Het doet hem genoegen om nu veel spelers uit de eigen opleiding wekelijks in actie te zien in het eerste elftal. 'Maar dat heeft vooral te maken met het werk van mijn voorganger en met de durf van de coach. Als de opleiding goed genoeg is - en daar ga ik wel van uit -, verwacht ik zeker dat we de komende jaren meer zelf opgeleide spelers in het eerste zullen zien. Adriaanse en ik houden allebei van een bepaalde speelwijze en daar heb je vooral Nederlandse, zelf opgeleide spelers voor nodig. Het kan dus haast niet anders dan dat de doorstroming zal blijven bestaan. In de huidige Al zitten zeker spelers die het in zich hebben om de overstap naar het eerste elftal te maken.' AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 96