en speelde ik in het Nederlands militaire elftal. Er kwam weer belangstelling van clubs, opnieuw van Groningen én van FC Vlaardingen. Omdat ik zelf in Schiedam woonde, heb ik gekozen voor FC Vlaardingen, voorheen Fortuna Vlaardingen. Het was een beetje voetbal in de marge, maar toch een vrij aardige club. Een paar jaar nadat ik er was vertrokken, is de club opgeheven.' Kees Zwamborn was naar eigen zeggen een behoorlijk goede verdediger. 'In de jeugd speelde ik eigenlijk altijd voorin, omdat ik lang was en redelijk sterk. Ook in het militaire elftal kwam ik als spits. Het was Theo Laseroms die mij bij FC Vlaardingen achterin zette. Terecht, want daar lagen mijn specifieke kwaliteiten. En als verdediger ben ik dan ook gescout door Ajax.' Duizenden toeschouwers Kees Zwamborn kwam bij Ajax in het seizoen dat Cor Brom de nieuwe hoofdcoach werd. 'Ik werd gecontracteerd tijdens de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Een paar dagen later, tijdens de finale van het Amsterdam 703-toernooi tegen Anderlecht, zat ik voor het eerst op de bank. Ik vond het niet eens zo heel erg dat ik nog niet meteen hoefde in te vallen. Mijn debuut maakte ik een paar dagen later bij een toernooi in Spanje. In de finale, tegen Valencia, speelde ik ook mee. Met die duizenden toeschouwers was dat heel mooi om mee te maken, Dat vergeet ik niet gauw.' Zo'n drieëneenhalf jaar maakte Kees Zwamborn deel uit van de selectie van Ajax. In die periode speelde hij 93 wedstrijden, waarin hij drie keer scoorde. Het was een succesvolle periode. Ajax werd twee keer landskampioen, won de KNVB- beker en haalde zoals gezegd de halve finale in het belangrijkste Europa-Cuptoernooi. 'Het was de tijd net tussen de periode Cruijff en de periode Van Gaal in. Ik kwam in een elftal met spelers als Piet Schrijvers, Ruud Krol, Wim Meutstege en Jan Everse. Het eerste seizoen beleefde ik de doorbraak van Soren Lerby. Ray Clarke was de spits en Tcheu-la Ling stond op rechts. Meestal stond ik voorstopper, met Pim van Dord en Piet Wijnberg als voornaamste concurrenten. Het derde jaar maakte ik de opkomst mee van een nieuwe generatie. Met spelers als Frank Rijkaard, Wim Kieft, Sonny Silooy en Gerald Vanenburg.' Kees Zwamborn heeft het altijd naar zijn zin gehad bij Ajax, maar vond de overstap wel groot. 'Omdat ik geen opleiding had gehad als profvoetballer, moest ik veel inhalen. Toen ik eenmaal een vaste plaats had, voelde ik toch vaak de druk om mijn plek vast te houden. Mede daardoor heb ik soms misschien niet ontspannen genoeg gespeeld. Het laatste jaar moest ik realistisch zijn. Rijkaard brak door en de trainer koos vooral voor jongere spelers. Ik mocht weg, was overtallig geworden. Gelukkig had Duisburg een verdediger nodig.' Na anderhalfjaar Duitsland sloot hij zijn carrière af bij NAC. 'Ik maakte me een beetje druk over een baan en had dus geen ambitie om lang in Duitsland te blijven. Ei je merkt ook dat als je eenmaal bij zo'n goed georganiseerde club hebt gezeten, dat het dan elders altijd een beetje minder is. Ik stond al weer voor de klas toen Wim Jansen belde of ik geen jeugdtrainer wilde worden bij Feyenoord. Omdat ik ook regelmatig last had van allerlei spierblessures was de keus niet zo moeilijk om te stoppen met voetballen.' Vijftien jaar heeft Kees Zwamborn het uiteindelijk uitgehouden in het trainersvak. 'De ambitie om trainer te worden is naar boven gekomen toen ik nog bij Ajax speelde. Omdat ik met zulke goede spelers samenspeelde en -trainde heb ik een beter inzicht in het spel gekregen en is mijn interesse voor het vak gewekt. Een mooiere leerschool kun je niet hebben. Wat dat betreft heb ik natuurlijk een prima ondergrond: de hoogste onderwijsbevoegdheid én gespeeld bij een van de beste clubs van Europa.' De laatste drie seizoenen had de oud- Ajacied een eerste-divisieclub onder zijn hoede, daarvoor was hij jarenlang trainer in de hoogste regionen van het amateurvoetbal. In eerste instantie had hij namelijk niet de ambitie om het betaalde voetbal in te stappen. 'Er komen nu gelukkig steeds meer professionals in het voetbal. Maar in het trainersvak werd en wordt te vaak over je beslist door mensen die niet zo veel verstand hebben van de voetballerij. Bovendien was het moeilijk om tijd vrij te maken voor het volgen van Foto: Louis van de Vuurst 'De ambitie o trainer t worden is naa boven gekomen toen ik nog bi Ajax speelde'

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 95