Kees Zwamborn m IIP 'Ik wil de opleiding beter maken, op alle niveaus' Sinds kort heeft Ajax een nieuwe directeur opleidingen. Kees Zwamborn (48) is zeker geen onbekende in Amsterdam. Drieëneenhalf jaar speelde hij zelf in het eerste elftal. Toen Co Adriaanse hem vroeg voor deze functie, hoefde Zwamborn niet lang na te denken. 'Dit is een topbaan bij een topclub.' ■Officieel is Kees Zwamborn in dienst gekomen per 1 juli, maar hij loopt hier natuurlijk al wat langer rond. Hij heeft zich dus - heekglobaal - al een beeld kunnen vormen over moe het er op dit moment voor staat met de voetbalschool op de Toekomst. Toch wil hij daar op dit moment nog geen ferme uitspraken over Foto: Louis van de Vuurst JEMqP door Jeroen Kleijne doen. 'Ik weet nog niet hoe goed de opleiding is of wat er eventueel zou moeten veranderen. Ik durf wel te zeggen dat de opleiding nooit slecht kan zijn, aangezien er nog een heleboel talentvolle spelers rondlopen. Natuurlijk zijn er altijd zaken voor verbetering vatbaar. Als dat niet zo was, had ik net zo goed niet aan deze klus kunnen beginnen. In deze functie moet je niet alleen een regelaar zijn, maar ook je visie kunnen vertalen naar de praktijk.' Hij is uiteraard van mening dat de jeugdopleiding een van de belangrijkste wapens is die Ajax heeft in de strijd met andere Europese topclubs. 'Financieel is het voor Ajax gewoonweg niet bij te houden, zeker nu de verschillen in omzet zo groot zijn geworden. Ie zal dus altijd moeten blijven opleiden. Maar daarnaast zul je spelers moeten kopen. Daarbij is scouting heel belangrijk, je moet in staat AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 Kees Zwamborn als Ajacied in duel met Willem M-spelerToine van Mierlo, die momenteel hoofd opleidingen is bij de Tilburgse club. zijn om spelers net iets eerder te ontdekken dan de concurrentie. Denk maar aan spelers uit mijn eigen tijd, zoals Lerby, Jesper Olsen en Arnesen. 'Opleiden en scouten; op die manier kun je aansluiting houden. Ie moet niet de illusie hebben om continu aan de Europese top te spelen, maar dat heeft Ajax nooit gedaan. Ie moet er wel naar streven om minstens één keer in de vijf jaar Europees succes te boeken. Voor een club als Ajax kan dat ook

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 92