Op de bank in Gent Daniel Cruz Foto'5: Louis van de Vuurst Cedric van der Gun maakte tegen KAA Gent zijn Europese debuut voor Ajax. onder aanvoering van Johan Neeskens. Dat hij nog weet wat verdedigen is, liet hij in de wedstrijd in ieder geval duidelijk blijken. 'Jongens, we gaan voor een puntje, dus timmeren we achterin alles potdicht. Laat Ajax maar komen, wij loeren op dat ene countertje en wie weet wat er dan nog inzit.' Met woorden van deze strekking zal hij zijn spelers de wei hebben ingestuurd. Ajax had moeite met het ontregelen van de achterhoede van NEC en het bleef uiteindelijk dan ook 0-0. Ajax moest twee punten inleveren en NEC bejubelde het ene puntje als een grootse overwinning. Neeskens was blij, maar Adriaanse een stuk minder: 'Achterin stond het vrij goed, het middenveld was redelijk, voorin was het spel slecht.' Niet geweldig Inmiddels had Ajax na drie duels vijf verliespunten opgelopen tegen, met alle respect, niet de sterkste tegenstanders uit de competitie. In die categorie viel eigenlijk ook het gepromoveerde FC Groningen, dat na enige tijd in de Toto-divisie zijn geluk weer eens op het hoogste niveau mocht beproeven. Voor Ajax was het zaak het duel te winnen en zodoende in ieder geval in het linkerrijtje te blijven. Het duel vond een dagje eerder plaats dan gepland, vanwege het verschuiven van de wedstrijd tegen KAA Gent naar dinsdag 12 september. Het stadion was lekker gevuld met ruim 35.000 mensen, die natuurlijk allen de verwachting hadden dat Ajax de punten dit keer wel zou binnenhalen. Dat gebeurde ook, maar niet in een geweldige wedstrijd waar de vonken vanaf vlogen. Kennelijk hadden de Groningers goed naar NEC gekeken en gezien hoe het moest. In deze wedstrijd werd Fred Grim echter aanzienlijk meer op de proef gesteld. Hij sleurde Ajax er op beslissende momenten doorheen en kon niets doen aan de gelijkmaker, die vrij snel na de openingsgoal van Aron Winter viel. Wat tegen NEC niet lukte, gebeurde gelukkig wel tegen FC Groningen. In de tweede helft schoot Richard Knopper een vrije trap onberispelijk in en na een voorzet van Andy van der Meyde zorgde Tomas Galasek voor de genadeslag. De 3-1 winst kon in de boeken worden genoteerd en de kritieken na afloop waren behoorlijk. Debuteren en scoren in Gent Met het overwinningsgevoel kon Ajax een dag later afreizen naar Gent, ter voorbereiding op het eerste UEFA- Cuptreffen tegen KAA Gent. Zonder Brutil Hosé, die vanwege een blessure thuis moest blijven, maar met diens vervanger Daniel Cruz, die vanuit de eigen jeugdopleiding aan de selectie werd toegevoegd. Het talent uit Colombia had al eerder in het tweede elftal zijn vaardigheden laten zien en nu maakte hij dan deel uit van het eerste elftal.Met de ervaringen van Co Adriaanse als coach van Willem II in het achterhoofd ging de ploeg toch niet helemaal gerust naar België. Dat de wedstrijd zo makkelijk zou verlopen en dat de overwinning zo hoog zou oplopen, had waarschijnlijk niemand verwacht. Konden de Belgen het in eerste instantie nog aardig bijbenen, na de eerste goal van Shota Arveladze was het wachten op de volgende treffers. Op aangeven van Tomas Galasek schoot Richard Knopper de 2-0 binnen en hij zorgde na de rust ook voor de 3-0. Nadat Gronkjaer, op aangeven van invaller Rafael van der Vaart, voor 4-0 had gezorgd, vierden zowel Van der Vaart als Van der Gun hun Europese debuut met een treffer. De eindstand werd daarmee op 6-0 gebracht, dus we zullen Ajax in ieder geval terugzien in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoernooi. Het is een lekkere opsteker, waar iedereen wel even aan toe was. m AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 68