tijdje in de steek gelaten en dan vooral in de manier waarop het spel werd gespeeld. Het is ook niet eenvoudig, want van Ajax wordt altijd veel geëist. Waar bij andere clubs iets al snel goed wordt gevonden, gelden er bij Ajax andere normen. Altijd verlangt men mooi en aantrekkelijk voetbal met veel technische hoogstandjes, spelen op de helft van de tegenstander met twee echte buitenspelers, veel doelpunten en overwinningen. Co Adriaanse is diezelfde mening toegedaan en dat heeft hij ook duidelijk kenbaar gemaakt. Het kan echter niet allemaal tegelijk, want het tij keert niet onmiddellijk door het aanstellen van een nieuwe trainer. Daarom is Adriaanse ook wat voorzichtig in zijn prognoses. Eindigen bij de eerste vijf is een nobel streven. Dat de media daar weer allerlei insinuaties aan verbinden, bewijst dat kennelijk niet iedereen dat begrijpt. Ondanks zijn uitstapje naar Willem II weet Co Adriaanse precies welke talenten Ajax in huis heeft. Ook hij beseft dat nieuwe successen vooral moeten worden behaald met talenten uit de eigen jeugdopleiding. Uit de kritiek die die opleiding de afgelopen jaren over zich heen heeft gekregen, blijkt dat zelfs de grootste voetbalgeleerden er wel eens naast kunnen zitten. Kijk bijvoorbeeld eens naar de internationale jeugdtoernooien die Ajax organiseerde ter gelegenheid van het jubileum. Tijdens deze dagen genoten velen van het prachtige voetbal. Nadat in april en mei de amateurs en de C-, D- en E-junioren hun toernooien hadden gespeeld, stond voor 18, 19 en 20 augustus het toernooi voor de A-junioren op het programma. Ajax was gastheer van Arsenal, Barcelona, Bayern München, Feyenoord, Juventus, PSV en Sao Paulo. De finale in de Amsterdam Arena ging uiteindelijk tussen Sao Paulo en Ajax (2-0 voor de Brazilianen) en dat was een prima prestatie van de oudste jeugd. Zeker omdat PSV en Feyenoord eerder in het toernooi met respectievelijk 7-3 en 2-1 werden verslagen. Op 26 en 27 augustus kwamen ook de B-junioren prima voor de dag. Na een overwinning op Vitesse in de poule waren de Arnhemmers in de finale te sterk en zodoende was er ook voor de BI een tweede plaats weggelegd. Opmerkelijk was De hoge score tegen Fortuna bood Adriaanse de kans om de jongelingen wat speeltijd te gunnen. Cedric van der Gun maakte zijn officiële debuut. Een verslagen Fred Grim. De goalie werd in het uitduel tegen Sparta liefst drie keer gepasseerd. Foto: Yvonne Witte Foto: Louis van de Vuurst de grote Hollandse deelname. Naast buitenlandse gasten als Inter Milan en Liverpool waren Vitesse, Feyenoord en PSV van de partij. Het is een ontwikkeling die zich voortzet in de verschillende selectieteams, want ook daar is Ajax zwaar vertegenwoordigd. Zo werden er maar liefst zes Ajacieden geselecteerd voor de nationale ploeg onder de achttien jaar: Hersi, Heitinga, Muhamuda, Bechan, Greene en Seedorf. Bovendien is Ajax, met Culina, Didulica, Ikedia, O'Brien, Mokoena en Kanu, ook behoorlijk vertegenwoordigd op het olympische voetbaltoernooi. Talenten Er kan dus met gemak worden gezegd dat het niet zo slecht gesteld is met het jeugdvoetbal in Nederland en bij Ajax in het bijzonder. Een prettige constatering, zeker wanneer je bedenkt dat Ajax weer voor een belangrijk deel moet gaan bestaan uit spelers uit de eigen opleiding. Zo'n vijftig procent van de spelers uit de huidge selectie heeft de jeugdopleiding doorlopen en bovendien zijn er nog diverse talenten die binnenkort de sprong naar het eerste kunnen gaan maken. Of dat succesvol wordt, moet worden afgewacht. De sprong van de jeugd naar het tweede of het eerste is namelijk groot. Maar in ieder geval krijgen talenten nu weer de kans en dat is toch ook wel anders geweest. Talenten heeft Ajax voldoende en daarom kunnen we nu al genieten van de verrichtingen van Andy van der Meyde (20), Brutil Hosé (20), Cedric van der Gun (21) en Kevin Bobson (19). De definitieve doorbraak van het jongste talent uit de selectie moet dan nog komen, maar Rafael van der Vaart (17) heeft inmiddels ook al wat AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 63