Nieuwe kansen, nieuw geluk. Zo heet dat bij spelletjes die steeds opnieuw beginnen, zoals bij voetbal het geval is. Of er nu in voorgaande jaren wel of geen successen zijn behaald, aan het begin van een nieuw seizoen staan alle tellers weer op nul. De kampioenen kunnen proberen opnieuw succes te boeken en de rest kan pogingen ondernemen het verloren terrein te herwinnen. Ajax behoort tot die laatste categorie en binnen de hele vereniging is men de afgelopen maanden dan ook druk in de weer geweest om orde op zaken te stellen. Het zal weinigen zijn ontgaan dat er nogal wat mutaties hebben plaatsgevonden in de spelersselectie en de organisatie. Vele bekenden keerden daarbij terug op het oude nest. Mensen als Co Adriaanse, Peter Boeve, Kees Zwamborn, Wilco van Buuren, Arie van Eijden, Leo Beenhakker en Danny Blind meldden zich weer aan de poorten van de Amsterdam Arena of de Toekomst. Ieder met zijn eigen taken en in zijn eigen vakgebied, maar wel met rood-wit bloed. Het zijn stuk voor stuk Ajacieden die hun waarde voor de club al eerder hebben getoond, de club door en door kennen en zich volledig thuisvoelen in de Ajax-cultuur. Organisatie De organisatie bestaat weer voor een zeer groot deel uit mensen met een Ajax-hart, zoals dat door de jaren heen vaak het geval is geweest. De historie wijst uit dat de grootste successen zijn geboekt met mensen en spelers die zijn opgegroeid in de cultuur van de club. Natuurlijk zullen de Foto: Yvonne Witte ups en downs ook bij Ajax blijven bestaan, want er is geen club ter wereld die alleen maar successen boekt. Wie de top eenmaal heeft bereikt, kan alleen maar dalen. Ajax heeft dat eerder meegemaakt en is er altijd weer bovenop gekomen. Met Co Adriaanse aan het front is de club daar nu opnieuw mee bezig. In de eerste honderd jaar van zijn bestaan heeft Ajax bewezen dat er altijd weer nieuwe sucessen komen en dat beeld zal in de komende honderd jaar niet anders zijn. Of, zoals met enig cynisme stond te lezen in 'Terzijde' van Vrij Het doel van Fortuna Sittard werd veelvuldig gevonden door Ajax. De gasten moesten liefst vijf treffers incasseren. Terwijl menige club al aan de competitie begon, hield Ajax op zondag 20 augustus zijn traditionele open dag. Nederland: 'Ajax komt altijd terug en bovendien is de eeuw nog lang'. We zullen er geduld voor moeten opbrengen. De club is op de weg terug en de aangepaste organisatie, zoals aanbevolen in het Rapport 2000, is vrijwel ingevuld. De terugkeer van Arie van Eijden staat garant voor de continuering van de clubcultuur en met de komst van Leo Beenhakker als technisch directeur is ook de bewaking van het Ajax-voetbal op langere termijn afgedekt. En zo zijn er meer wijzigingen doorgevoerd om de organisatie zo duidelijk mogelijk te maken. Een goede clubstructuur heeft immers een positieve invloed op de prestaties in het veld. Als bestuurslid technische zaken werd Klaas Nuninga aangesteld. De voormalige international uit Groningen speelde tussen 1964 en 1969 187 duels voor Ajax en maakte al geruime tijd deel uit van de Ajax-familie, onder meer als lid van de Ledenraad. Jeugd Wat er achter de schermen ook voor maatregelen worden genomen, voor de buitenwereld zijn de prestaties van het eerste elftal de maatstaf voor de uitstraling van de club. Die prestaties hebben ons een AJAX MAGAZINE OKTORFR ZOflfl 61 Foto's: Louis van de Vuurst

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 61