inmiddels goed geacclimatiseerd in Nederland en zien het echt als ons tweede huis. In Tsjechië vind ik de sfeer niet prettig. De mensen zijn er ongelukkig. Dat heeft met armoede te maken. De prijzen gaan steeds verder omhoog en de salarissen blijven gelijk. De mensen verdienen weinig. Als je er een winkel binnengaat, word je ook nooit echt enthousiast geholpen. Soms lijkt het alsof de verkopers liever geen klanten willen hebben. Dat maakt het er allemaal niet gezelliger op. Hoe langer het duurt, hoe minder hoop er is dat het nog eens allemaal beter wordt. Tsjechië wil wel veranderen, maar dat verhaal hebben we eerder gehoord.' Misschien was de band met Tsjechië hechter geweest als Galasek ook eens door de bondscoach zou worden meegenomen naar de eindronde van een groot toernooi. Op een of andere manier komt het er niet van. In 1996 viel Galasek af voor het EK in Engeland. Hetzelfde gebeurde voor Euro 2000. Josef Chovanec - oud-speler van PSV en nu bondscoach van Tsjechië - kan zich dan ook niet verheugen in de warme vriendschap van Ajax' nummer 4. Galasek: 'Je komt er nooit helemaal achter waaraan het ligt dat ik niet voor Tsjechië speel. Maar inmiddels word ik in Nederland meer herkend dan in Tsjechië. Het zal er wel mee te maken hebben dat ik niet uit Praag kom. Sparta en Slavia Praag, dat zijn toch de ploegen waar de spelers oorspronkelijk vandaan komen. Want nu spelen de meeste internationals in het buitenland. Ik speelde te ver van Praag af. Ostrava ligt te ver. Maar zeker na het laatste seizoen had ik toch wel verwacht dat ik erbij zou zijn. Ik heb met Willem II toch ook Champions League gespeeld. En als ik goed genoeg ben om in Ajax 1 te spelen, zegt dat toch ook wel iets. Maar goed, ik ben pas 27 en ik zal niet de eerste speler zijn die laat doordringt tot een nationale ploeg. Het voordeel was nu dat ik tijd kon doorbrengen met mijn zoontje Tom, die op 14 mei geboren is.' Het EK heeft Galasek gezien op de tv van zijn ouders in MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 45