kwam er een punt waarop zowel ikzelf als de technische staf vond dat het niet langer zo verder kon. Ik nam rust en koos voor een goede opbouw. In overleg met Pim van Dord en Lazslo Jambor hebben we een programma opgesteld.' Voor Vierklau volgde een periode waarin hij werkte aan zijn herstel. In de eindfase konden de trouwe supporters rond het trainingsveld de verdediger samen met de Goede Beul Bob Haarms zien zwoegen. Het bankje, de bulderende stem van Bob en het dampende hoofd van Vierklau. De tekenen wezen op een spoedige terugkeer in de selectie. Maar geduld is dan een schone zaak, weet Vierklau: 'Dat is best lastig, omdat ik de drang heb te spelen. Het is moeilijk om te wachten. Soms ging ik dan stiekem toch iets verder. Bij een sprint op tachtig procent probeerde ik iets meer. Dan is het zaak toch steeds de rem erop te gooien.' De Ajax-selectie overwinterde vorig seizoen in Tunesië. De tweede wedstrijd na deze verplichte onderbreking, een Amstel-Cupduel tegen Roda JC in Kerkrade, startte Ferdi weer in de basis. Vier wedstrijden vormde hij met Cristian Chivu het slot op de deur in de defensie van Ajax, en zijn vorm keerde langzamerhand terug. Thuis, tegen het Willem II van Co Adriaanse, sloeg wederom het noodlot toe. 'Op een gegeven moment draaide ik weg en zette aan voor een sprint. Bats! Het was mis met mijn hamstring. Toen ik in de kleedkamer zat, heb ik echt een moment gedacht: ik stop ermee. Hoe is dit in godsnaam mogelijk? Ongelofelijk balen. De mensen van de technische staf hebben mij er toen van overtuigd wél door te gaan. Weer overnieuw beginnen, weer eerst afbouwen voordat je kunt gaan opbouwen. Ik heb mezelf eroverheen kunnen zetten. Mentaal heeft het bij mij altijd wel goed gezeten. Maar die keer was het al voor de derde maal dat er iets gescheurd was. Dan word je toch een beetje onrustig. Straks loop ik voor de rest van mijn leven met die blessure, dacht ik toen. Gelukkig heb ik momenteel nergens meer last van. Ik kan niet anders dan er vol voor gaan. Af en toe zijn er wel momenten dat ik beter naar mijn lichaam moet luisteren. Soms is de wil sterker dan wat ik fysiek eigenlijk aankan. De dag na een iets te grote inspanning krijg ik duidelijk signalen door van mijn spieren. In overleg met de fysio's neem ik dan even gas terug.' Duidelijkheid Over de nieuwe koers die Ajax momenteel vaart onder leiding van Co Adriaanse is Vierklau tevreden. De lijnen naar toekomstig sportief succes worden door de oefenmeester duidelijk geschetst: 'Het bevalt mij wel. Alles wordt goed in de gaten gehouden. Er is meer duidelijkheid. Voor iedereen, maar zeker voor mij persoonlijk. Ik sta nu op één positie, rechtsback. Afhankelijk van hoe de tegenstander speelt, kan ik ook nog in het centrum van de verdediging terechtkomen. Als zij met twee spitsen spelen. Maar daarmee is het verhaal af. Alle spelers hebben die duidelijkheid. Dat hebben we gemist. Vorig seizoen moesten we bijvoorbeeld aan de ene kant knijpen, en aan de ander kant weer juist niet. Het was veel ingewikkelder, we zijn nu weer terug bij de basis. Alles is simpeler. Ik vind het bijvoorbeeld heerlijk om er af en toe aanvallend overheen te gaan. In het Ajax-systeem ligt dat wat moeilijker. Die aanvallende acties komen meer vanuit het middenveld. Zeker nu onder Co Adriaanse, omdat we meer op de helft van de tegenstander spelen. Als ik nu te veel naar voren ga, loop ik alleen maar de ruimtes dicht. Ik voetbal wat meer behouden.' Naast Vierklaus rol als mandekker-met- een-killersinstinct komt het steeds vaker voor dat de opbouw vanuit de Ajax- defensie bij hem begint. Die taak voert hij graag uit. 'Dat is heerlijk. Dat maakt mij sterk en ik heb daar geen moeite mee. We trainen hier bij Ajax op alle facetten van 'Vorig seizoen moesten we aan de ene kant knijpen en aan de andere kant weer juist niet. Het was veel ingewikkelder, we zijn nu weer terug bij de basis' AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 31

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 31