dat is nog veel zwaarder. Ik geef het je te doen. Zo'n blond ventje, of een zwart ventje, dat slaapt onder een Ajax-dekbed, met Ajax-behang aan de muur, zeggen dat het ophoudt. Hun wereld stort in. Veel trainers hadden daar dan ook onoverkomelijke problemen mee. Vandaar dat ik tussentijdse beoordelingen heb ingevoerd, waarbij we de kinderen op de hoogte hielden van hun mogelijke toekomst bij Ajax. Als er een speler wegging, kwam het nooit als een donderslag bij heldere hemel. En vaak begrepen de kinderen het zelf nog wel, maar hadden de ouders er meer moeite mee. De kinderen hadden in de groep al lang gemerkt dat ze niet bij de besten hoorden. Laat partijtjes kiezen en ze worden pas als laatsten gekozen. Maar is de pikorde in de eerste selectie van Ajax dan minder duidelijk? Wordt er niet gepoot voor de partijtjes? Adriaanse: 'Bij profvoetbal spelen ook nog tactische kwesties een belangrijke rol, en daarmee dus ook de visie van een trainer. Voor spelers zelf is dat vaak ook nauwelijks te bevatten. Neem Jan van Halst als voorbeeld. Jan is zeer populair in de groep; is een leiderstype; een harde werker en een positieve jongen. Daardoor heeft hij veel krediet bij zijn medespelers. In de visie van mijn voorgangers past hij in het Ajax- systeem. In mijn visie dus niet. Niet op 4. Ik zie dan ook geen mogelijkheden om hem op te stellen. Het is moeilijk uit te leggen aan zijn collega's, aan de pers of aan de supporters. Als iemand vorig jaar vocht, werkte en slidings maakte, was dat Jan van Halst. Maar Jan zelf was daar zeer reëel in. Jan is heel intelligent. Ik heb hem uitgelegd wat een 4 moet kunnen. Van alle opgenoemde kwaliteiten zei hij: ja trainer, dat kan ik niet allemaal. Ja, hij beheerst zestig, zeventig procent. Dat zag hij ook wel in. Hij begreep het, zoals Verlaat het ook begreep. Wat ze niet begrepen was hoe het mogelijk was dat ze een jaar eerder nog met veel tamtam werden binnengehaald. Een van de trainers moet het dus verkeerd gezien hebben. En dan kan ik het ook van hen begrijpen als ze de coach willen geloven die ze gehaald heeft, en dat ze in mij de kwade genius zien. Dat klopt ook, want ik heb het bedacht. Niet Arie van Os. Maar zo ben ik de hele club doorgegaan. De medische staf, de materiaalverzorgers, de trainers, de spelers. Ik ben er de eerste drie maanden mee bezig geweest. Dat proces is nu afgerond. Gelukkig, want behalve dat het heel hard werken is, is het natuurlijk ook niet het leukste onderdeel.' Voor alle beslissingen zal je argumenten kunnen aandragen. Maar uiteindelijk gaat het alleen maar om de argumenten die tegen het net slaan van de tegenstander. Adriaanse: 'Dat is zeker zo. Je wordt als trainer beoordeeld op je resultaten. Ik vind dat men van dit Ajax geen wonderen mag verwachten. Nog niet, althans. Het begin van het seizoen bewijst dat. De eerste wedstrijd wonnen we ruim; in de wedstrijden daarna speelden we veelal goed maar scoorden we niet. Ik hoop dat ik voldoende armslag krijg om uit te voeren wat ik in mijn hoofd heb. Armslag in de vorm van geduld. Dat hoop ik, maar dat verwacht ik ook. Anders had men mij niet uitgenodigd om hier directeur betaald voetbal te worden 20 AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 20