Precies hetzelfde. Toen ik in '92 kwam, was men bang voor verandering. En mijn roem was me vooruit gegaan. Voor hem moet je uitkijken, dacht men. Dat beeld hadden mensen van mij. En dat beeld klopt ook wel. Ik weet wat ik wil. Ze hebben me vijf jaar meegemaakt, waarin ze me hebben leren kennen als persoon. Veel mensen waren ervoor dat ik terugkwam. Je hebt in die drie jaar Willem II ook laten zien, dat je succes kunt boeken. Ik begon bij die club nadat het seizoen was afgesloten met de vijftiende plaats. In het eerste seizoen werd Willem II vijfde en plaatsten we ons voor het UEFA-Cuptoernooi. Later werden we zelfs tweede en speelden we Champions League.' Er waren ook mensen die jouw terugkeer niet zagen zitten. Adriaanse: 'Dat is logisch, want geen enkele benoeming is onomstreden. Ik denk dat je het dan hebt over mensen die heel graag wilden dat Johan Cruijff kwam. Maar goed, die kunnen net zo goed wensen dat het zomers gaat sneeuwen in Nederland. Want dat gebeurt toch nooit. Johan Cruijff heeft allang te kennen gegeven dat hij het niet meer wil, dus dan moet je dat ook niet blijven roepen. Maar toch is het nog altijd een behoorlijke groep mensen binnen Ajax, die zo denkt.' Je neemt het met een opmerkelijke opgewektheid op tegen de onaantastbare icoon van de club in de persoon van Johan Cruijff. Ik vraag me soms af of je de strategische en politieke impact van jouw besluiten overweegt. Als je materiaalman Sjaak Wolfs - op zijn manier ook tot icoon geworden - van de bank naar de tribune verplaatst, kan je op je klompen aanvoelen dat dat op de tribune weerzin oproept, hoe valide je argumenten ook zouden zijn. Adriaanse: 'Ik ben heus wel strategisch bezig. Alleen niet ten opzichte van onze trouwe aanhang. Als ik dat wel zou zijn, dan zou ik elke roep die zij doen moeten inwilligen. Dan zou ik per wedstrijd zes keer moeten wisselen en van de hak op de tak moeten springen. Sjaak Wolfs is enorm belangrijk voor Ajax. Maar in mijn visie niet op de bank. Ik vind ook dat het publiek om spelers moet roepen, in plaats van om Sjakie.' Ook ten opzichte van spelers ben je streng. Zo'n wissel als die van Arveladze tegen Sparta, ligt ook gevoelig. Houd je met dat soort maatregelen wel rekening met wat het voor een speler betekent? Adriaanse: 'Nee, als ik rekening moet houden met de psyche van een speler; dan 'Vaak durven leidinggevenden niet te zeggen waar het op staat. Dan gaat iemand ontgoocheld de deur uit en begrijpt er niets van' zou ik eerst die afweging moeten maken. Dan moet ik me afvragen of ik hem psychisch niet teveel pijn doe met een wissel. Het kan ook psychisch pijn doen voor spelers die op de bank zitten als ik jou niet wissel. Heb je daar wel eens over nagedacht?' Ja, maar ik denk ook na over het feit, dat Arveladze toch ooit heel succesvol was als spits van Ajax en dat hij de onmogelijkste doelpunten maakte waar hij nu de meest opgelegde kansen mist. Dan denk ik dat dat niets te maken kan hebben met zijn voetbalkwaliteiten, maar alles met zijn mentaliteit en zelfvertrouwen. Adriaanse: 'Ik denk juist dat het meer met zijn voetbalkwaliteiten te maken heeft. Dat het komt doordat hij te vaak kiest voor heel mooie oplossingen. Het is een mooie en creatieve voetballer. Dus is het niet een mentale kwestie. Vanaf 5 juli heeft hij van mij voortdurend alle vertrouwen gekregen en heeft hij veel vaker gespeeld dan Hosé, waaruit hij kon afleiden dat hij voor mij de nummer 9 is.' De schifting in de selectie aan het begin van jouw bewind is ook geen halve maatregel geweest. Het lijkt me datje in je saneringsronde veel moeilijke gesprekken hebt moeten voeren. Adriaanse: 'Als je mensen moet gaan mededelen dat er bij Ajax geen plek meer voor ze is, dan zijn dat geen leuke gesprekken. Maar ik kan het wel goed: slecht-weergesprekken voeren. Niet dat ik me er in de auto al op zit te verheugen om die mededelingen te doen, maar ik bereid me voor op zo'n gesprek en zorg ervoor dat ik die jongens duidelijk maak waarom ik die beslissing zo moest nemen, waarbij ik ze altijd met respect zal behandelen. Je moet wel altijd eerlijk zijn. Vaak durven leidinggevenden niet te zeggen waar het op staat. Dan gaat iemand ontgoocheld de deur uit en begrijpt er niets van. Maar je moet er ook voor zorgen dat je niet iemand beledigt en hem van al zijn zelfvertrouwen berooft. Je moet perspectief bieden.' Lukt dat dan? Adriaanse: 'Ik ben blij dat Frank Verlaat een andere club gevonden heeft. Voor de anderen wordt het moeilijker. De markt wordt op dit moment overspoeld met spelers. Er is betrekkelijk weinig geld beschikbaar. Bovendien gaat het transfersysteem vanaf 1 januari weer op de helling, zodat clubs nog liever even afwachten.' Leken die gesprekken op de gesprekken die je in die portocabin voerde met jeugdspelers die je moest zeggen dat ze niet bij Ajax konden blijven? Adriaanse: 'Die gesprekken vond ik nog veel moeilijker. Om kinderen van 10, 11 of 12 te vertellen dat ze weg moeten bij Ajax, AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 19