opleiding waarvan je directeur was. In die functie kreeg je altijd de kritiek van Cruijff c.s. dat er geen talenten meer doorstroomden. Een valse vraag: ben je nu als trainer niet bezig om achteraf nog je gelijk te halen als directeur opleidingen? Adriaanse: 'Dat zou mooi meegenomen zijn. Maar dat hoef ik niet te bewijzen, want ik ben ervan overtuigd - en velen met mij - dat de opleiding fantastisch is. Je hebt twee begrippen; opleiding en doorstroming. Volgens mij is doorstroming het gat tussen de Al en het eerste elftal. Daar was ik dus niet verantwoordelijk voor. Ik leverde ze af als ze 18 waren. Verder had ik er geen hand in. Nu wel. Maar ik werk met die spelers omdat ik in ze geloof, zoals ik dat ook voorheen heb gedaan. Het idee om die spelers terug te halen in Ajax 1; om daarmee van Ajax weer Ajax te maken; aan te vallen volgens het Ajax-systeem; mooi te voetballen; te winnen met 5, 6, 7-0; kampioen te worden. Dat zou een prachtig scenario zijn. Het zou schitterend zijn als je dat voor elkaar krijgt. Natuurlijk, als ik mocht kiezen, zou ik daarvoor kiezen. Dat zou ook goed zijn voor het Nederlandse voetbal. Dat is de roep van het publiek, van de media en van iedereen binnen Ajax. Toch? Liever een Van der Meyde dan een Wamberto, om een voorbeeld te geven.' Ik moet er altijd wel een beetje om lachen, want ik heb het idee, datje er genoegen in schept om die bijna kansloze strijd' aan te gaan met de legende Johan Cruijff, die hier natuurlijk tot in lengte van dagen zal blijven bestaan. Adriaanse: 'Ik weet niet of het zo'n kansloze strijd is. Natuurlijk is die niet kansloos. Ik spreek heel veel mensen die mij gelijk geven, en dat zijn over het algemeen intelligente mensen.' Maar bij de massa op de tribune gelooft men liever in helden dan dat men luistert naar argumenten. In die zin is de strijd aangaan met Cruijff toch een gevecht tegen windmolens? Adriaanse: 'Dat is dan meer het probleem van de massa op de tribune dan van mij. Kijk, ik blijf me verzetten tegen het idee dat Cruijff verspreidt: dat de opleiding van Ajax niet goed zou zijn geleid. De kritiek AJAX MAC.AZINE OKTOBER 2000 gaat over de doorstroming, maar inhoudelijke kritiek over de opleiding heb ik nog nooit gehoord. Geef maar aan hoe het anders had gemoeten, beter. Toen ik in 1992 directeur opleidingen werd, was er niets. De ballen van de trainers lagen in de kofferbak bij de elftalleiders. Een ballenhok was er niet. Dat kan je je niet voorstellen. Als je nu het complex van de Toekomst ziet en je gaat terug naar 1992. Dat is maar acht jaar geleden. Er was niet eens een kleedkamer voor de trainers. Er was niet eens een kantoor voor trainers. Sterker, er was niet eens een ruimte voor de directeur opleidingen. Toen ik bij Ajax begon, trainde elk jeugdspelertje in zijn eigen kleding. Ik geloof dat alleen de A en B wel trainingsspullen van de club hadden, maar de C, D en E helemaal niet. Er was letterlijk niets, helemaal niets. Zelfs niet op papier. Helemaal nul, niets.' Met welk gevoel denk je terug aan die periode als directeur opleidingen, waarin je vanuit een toch enigszins knullig onderkomen als een portocabin die roemruchte kweekvijver van Voorland probeerde te structureren? Adriaanse: 'Met een heel prettig gevoel. Ik heb vijf enorm fijne jaren gehad. De aanwezige kennis en de kunde van mensen heb ik zichtbaar, tastbaar en toetsbaar gemaakt. Het was natuurlijk ook een heel mooie periode omdat we met de jeugd ook succes hadden, jaar in jaar uit, altijd de hoofdprijs. Aan het begin van ieder seizoen bracht ik alvast haakjes aan in de muur achter mijn bureau om het kampioensbord van het komende jaar aan te kunnen hangen. En altijd werden we kampioen. De laatste drie jaar is dat dus niet meer gebeurd. Het kan toeval zijn, maar het kan ook geen toeval zijn.' Wat voor haakjes heb je in je nieuwe trainingskamer aan de muur gehangen en waarvoor? Adriaanse: 'Geen. Ik denk dat dat nog niet haalbaar is dit seizoen.' Is jouw status binnen de club anders nu dan toen je directeur opleidingen was? Adriaanse: 'Nee, ik zie geen enkel verschil. Ik heb de indruk dat men op dezelfde manier naar mij kijkt en met mij omgaat. 17

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 17