Je kunt niet zeggen dat Richard Witschge snel volwassen is geworden, maar verdomd, het is zo ver. Freek de Jonge in Het Parool van 2 september Volgens Frank had Nederland voor de rust zeer aggressief gespeeld. Het publiek kon dat evenwel niet zien, omdat de felheid van Oranje achter de middenlijn in betrekkelijke rust en vredigheid (volgens menige objectieve toeschouwer zelfs in een ogenschijnlijke laksheid), plaatsvond. Het lijkt dan of de spelers de opdracht hebben gekregen de kat uit de boom te kijken. Jan Mulder in de Volkskrant van 4 september tussen de meester en het vervelendste jongetje van de klas, maar ik zag het weerzien van twee oud-geliefden. Wijn of water, doe maar allebei, gezellig, even klinken, wat is dat lang geleden, ja, ja, een historisch moment. Het was een reünie. Het was een feest. Het duurde precies 25 seconden. Toen vroeg Barend of hij even mocht onderbreken en sprong het gezicht van Van Gaal in de stand die we zo goed van hem kennen. Hij haalde zijn lessenaar tevoorschijn en waarschuwde Barend dat elk moment een overhoring kon volgen. Han Lips in Het Parool van 4 september De Ajaxsite - www.ajax.nl - bekijk ik eigenlijk alleen om praktische redenen: om te zien hoe laat ik voor de thuiswedstrijden van huis moet. Het wedstrijdschema verspringt namelijk nogal eens. De achtergrondverhalen geloof ik allemaal wel. Ed. van Thijn (zet de Ajaxsite op 4 in zijn internet-topvijf) in Het Parool van 7 september Toen ik bijkwam, schoof Louis van Gaal net aan bij Frits Barend en daar knapte ik niet van op. Ik stelde me helemaal in op een duel Foto: Yvonne Witte Wat is hij? Dichter? Zelfmoordenaar? Voetballer? Vrouwenverslinder? Filosoof? Vergeten doe ik hem niet. Dani was de afgelopen jaren het waxinelichtje in de duistere Arena. Hugo Borst in Algemeen Dagblad van 9 september Wat erg voor meneer Van Os dat Chivu, die ik op een waarde van 25 miljoen schat, na 1 januari slechts zijn jaarsalaris maal de looptijd in jaren van zijn contract zal opbrengen. Het voordeel bij dit nadeel is dat het lekker afschrijft, twintig miljoen in een maand of drie. Als de belasting het maar goedvindt. Anders heb je nog niks. Henk Spaan in Het Parool van 9 september Italiaanse voetbal, maar ook verrassend veel van het Nederlandse. Zo heeft hij in zijn krant gelezen dat Sergio de Windt van de Ajax-jeugd naar Juventus is verhuisd. Ik weet van niets, zeg ik hem eerlijk. Fabio betreurt het dat zijn favoriete club AS Roma nooit een Nederlander heeft aangetrokken. Dolgelukkig is hij op de dag dat met grote krantenkoppen bekend wordt gemaakt dat Boudewijn Zenden niet naar Lazio gaat. Lazio is immers vijand nummer één van stadgenoot AS Roma, en omgedraaid natuurlijk. Ooit vroeg Fabio mij hoe het met Jan Poortvliet is afgelopen na zijn actieve carrière. Hij vond het zo bijzonder dat deze voormalige PSV- voetballer tijdens het WK 1978 opeens in de basis terecht kwam. Zoals wel vaker, moest ik hem het exacte antwoord schuldig blijven. Jan Poortvliet, dacht ik toen, waar haalt hij het vandaan? Bij terugkomst in Nederland zijn mijn gedachten nog in Italië. Met dezelfde hartstocht denk ik aan de naderende kwalificatiewedstrijden Hongarije-Italië en Nederland-Ierland. Een raar toeval: beide wedstrijden eindigen in 2-2. Genoeg gezweefd over Italië! Terug in de realiteit. Ik moet me gaan opmaken voor mijn eerste wedstrijd van Ajax in dit seizoen, Ajax-NEC. Door getreuzel en een verkeerde afslag kom ik te laat in het stadion en mis de vroege mogelijkheid van Knopper op 1-0. Ik zie een georganiseerd Ajax, dat weinig kansen weggeeft. Er wordt bij vlagen verdienstelijk gecombineerd en de ploeg lijkt meer een eenheid dan in het vorige seizoen. Tegen mijn buurman schreeuw ik optimistisch: 'Wat de uitslag ook wordt, het komt dit seizoen wel goed met Ajax.' Het blijft 0-0, toch jammer. Helaas is niemand het met mijn optimistische bespiegelingen tijdens de wedstrijd eens. Vrijwel iedereen vond het een slechte wedstrijd met weinig perspectieven. Er volgt een matte persconferentie. Adriaanse is rustig, hij roemt - evenals collega Neeskens - NEC- keeper Gentenaar. Een kritische vraag van NRC-verslaggever Misset beantwoordt Adriaanse kortaf. Zonder irritatie overigens. Mijn persoonlijke hoogtepunt van de persconferentie vormt een opmerking van Neeskens, die vertelt dat een journalist hem een dag voor de wedstrijd had laten zien dat Ajax tot deze wedstrijd altijd van NEC had gewonnen in Amsterdam. Het ging mij niet om die mededeling, maar om de wijze waarop Neeskens het woord journalist uitsprak: met een j aan het begin, en niet met zj. Ik wist niet dat mensen dat nog zo deden in 2000. AJAX MAGAZINE OKTOBER 2000 177

Magazine (1987-2007) | 2000 | | pagina 177